wtv.pl Polska One boją się powrotu do pracy. "To zagrożenie dla nas i klientów"
WTV.pl

One boją się powrotu do pracy. "To zagrożenie dla nas i klientów"

19 marca 2022
Autor tekstu: Wiktor Ćwikliński

Rząd zapowiada od kilku dni stopniowane ponowne otwarcie gospodarki. Na pierwszy ogień miałyby pójść między innymi salony kosmetyczne. Zapytaliśmy o zdanie pracownice takich miejsc. Nie są zachwycone propozycjami rządu.

Kosmetyczki: lepiej poczekać niż ryzykować zdrowie

- Uważam, ze żadna kosmetyczka czy kosmetolog nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków bezpieczeństwa w dobie koronawirusa, zabiegów nie można wykonywać z zachowaniem bezpiecznej odległości, zatem powrót do pracy stanowiłby zagrożenie dla klientów i nas samych - mówi w rozmowie z WTV Kornelia, stylistka brwi w warszawskim salonie piękności. Na moje pytanie o to, jakiej decyzji właścicieli się spodziewa, stwierdza, że ma nadzieję, że nie pozwolą sobie na ryzyko i ewentualne straty wizerunkowe związane z wirusem. - Na szczęście jest to duża firma, która nie może sobie pozwolić na brak zaufania ze strony klientów - dodaje.

Na Facebooku pełno jest jednak komentarzy, sugerujących że część salonów nie ma w zasadzie nic do stracenia. Niektórzy twierdzą, iż sytuacja jest tak krytyczna, że rząd chce pozwolić na ponowne otwarcie tylko po to, by ucywilizować nadchodzącą samowolkę. Część salonów ma podobno szykować się do swoistej "działalności w podziemiu". Ministerstwo Zdrowia obawia się, że mogłoby to doprowadzić do nieprzestrzegania procedur społecznego dystansowania.

Czy jednak możliwe jest zachowanie procedur bezpieczeństwa wystarczających do zatrzymania transmisji wirusa? - Na tę chwilę w moim zawodzie nie da się przestrzegać panujących norm, przez co wszystkie działania w salonie są utrudnione. Oczywiście, można kombinować, ale lepiej jednak odpuścić, przeczekać jeszcze chwilę dłużej, niż potencjalnie ryzykować zdrowie stylistki jak i klientki - stwierdza Ewa, makijażystka z Gdańska.

Eksperci wskazują na ryzyko, że pracownicy salonów piękności mogliby stać się tzw. superspreaders czyli superroznosicielami koronawirusa. Jedna zarażona stylistka to kilka-kilkanaście potencjalnych zarażeń w salonie każdego dnia. Jeśli zarazi swoje koleżanki z pracy, to możemy mówić nawet o kilkudziesiąciu narażonych na Covid-19 klientkach, każdego dnia.

Źródło: WTV

Obserwuj nas w
autor
Wiktor Ćwikliński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia