wtv.pl Polska "Chcę, żebyś była moja". Wdowy konsekrowane wzięły ślub z Jezusem
WTV.pl

"Chcę, żebyś była moja". Wdowy konsekrowane wzięły ślub z Jezusem

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

Wdowy i wdowcy konsekrowani to osoby, które oddają swoje życie modlitwie i Jezusowi po śmierci ich małżonków.

Kościół udzielił ślubu 9 kolejnym wdowom konsekrowanym

W 2020 roku do grona wdów konsekrowanych, Kościół dopuścił 9 kobiet. Licząc od 2010 r. w Polsce osób, które postanowiły w ten sposób zapełnić przestrzeń po zmarłym małżonku jest około 300 , a może być ich o wiele więcej ze względu na to, że dopiero 10 lat temu przeprowadzono szczegółowe badanie dotyczące tej kwestii.

Dla osób, które nigdy nie weszły w stan małżeństwa istnieje możliwość zostania tzw. dziewicą konsekrowaną i w ten sposób oddanie się podobnym obowiązkom, jaki mają wdowy.

- " Już na początku II wieku młode dziewczęta i owdowiałe mężatki ślubowały, że nie wyjdą za mąż i poświęcały się modlitwie oraz dziełom charytatywnym " - poinformował portal Deon.pl.

O konsekracjach można dowiedzieć się ze stron diecezji. Ostatnie odbyły się w październiku w diecezji wrocławskiej , gdzie dwie wdowy przyjęły obrączki na znak zawarcia związku małżeńskiego z Jezusem i podjęcia się nowej roli w Kościele.

Największa liczba takich ceremonii miała miejsce w roku 2016, kiedy wdowami i wdowcami konsekrowanymi zostało aż 41 osób . Najmniej małżonków Chrystusa przybyło w 2012 - jedynie siedmiu . Choć zapowiadało się, że 2020 może pobić niższy z rekordów, to już go przebił, nawet mimo szalejącej na świecie pandemii.

Droga do konsekracji nie jest prosta - przygotowania potrafią trwać ponad rok i związane są z dokładnym poznawaniem swojego miejsca w Kościele po otrzymaniu boskiej obrączki. Trzeba bardzo uważnie przestudiować m. in. "Vita consecrata" Jana Pawła II i jego list apostolski " Rosarium Virginis Mariae ", a także " Obrzęd konsekracji dziewic " z " Mszału rzymskiego ". Z prośbą o udzielenie konsekracji i nauki trzeba zwrócić się do biskupa swojej diecezji.

Czym zajmują się wdowy konsekrowane?

- " Wdowieństwo stanowi bolesne rozdarcie w projekcie życia kobiety. Czasem może go ona doświadczać jako prawdziwego unicestwienia. Ale to właśnie tam może ją dosięgnąć i spotkać Bóg, który nie odbiera nam niczego ani nikogo, jak tylko po to, by nas jeszcze hojniej obdarować. W ten sposób Bóg wzywa ją do przekroczenia śmierci mocą wiary, aby w swoim rozdartym istnieniu mogła przyjąć Zmartwychwstałego Chrystusa" - można przeczytać na stronie Konsekrowane.org.

Są wdowy, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w sieci. Jedna z nich, pani Grażyna Stempowska z archidiecezji łódzkiej postanowiła opowiedzieć o swoim doświadczeniu poprzez platformę Youtube.

- "Jestem świeżynką, jeśli chodzi o tę drogę. 4 lata temu zmarł mój mąż. (…) Jego choroba uświadomiła mi, że żyjemy w związku niesakramentalnym. (…) Powiedziałam księdzu, że żyjemy w grzechu. Został nam udzielony sakrament małżeństwa. Zaraz po śmierci męża zrozumiałam, że potrzebuję wyciszenia. Na medytacji usłyszałam: > >Chcę, żebyś była moja<< . Dopiero za rok okazało się, że istnieje nowicjat dla wdów konsekrowanych. Półtora roku później zostałam poślubiona Panu" - opowiadała.

źródło: [kobieta.wp.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia