wtv.pl Ekologia Jakie są dzikie zwierzęta w Polsce?
Fot. Pixabay/Angela

Jakie są dzikie zwierzęta w Polsce?

28 kwietnia 2024
Autor tekstu: Iberion Iberion

Nie ulega żadnej wątpliwości, że polska przyroda jest wyjątkowa – zarówno w kwestii fauny, jak i flory. Jest ona bowiem nie tylko piękna, ale i wyjątkowo różnorodna. Dzikie zwierzęta potrafią inspirować, często stają się symbolem ludzkich przywar i cnót. Wszystkie możemy obserwować na co dzień w polskich lasach i wodach, na łąkach i niebie, czy w parkach narodowych – niepowtarzalnych, starożytnych świątyniach natury. Jakie zwierzęta żyją dziko w Polsce i które możemy uznać za najrzadsze?

Najrzadsze dzikie zwierzęta w Polsce – jakie wyróżniamy?

Nie ulega niczyjej wątpliwości, że świat zwierząt to świat piękny i fascynujący. Jego różnorodność i koloryt wprawia w zachwyt nie tylko przyrodników, ale wszystkich wrażliwych ludzi, pragnących jak najbliżej obcować z naturą. Polska z kolei może poszczycić się całą plejadą cudownych stworzeń ją zamieszkujących.

Lisy, dziki, jeże, łosie, jelenie, bobry, kuny czy kaczki – to tylko kilka z bardziej pospolitych stworzeń, z którymi możemy spotkać się na co dzień. Żadne z tych zwierząt nie zasila jednak skarbnicy najrzadszych zwierząt naszego kraju.

Do najrzadszych dzikich zwierząt w Polsce zaliczymy pięć gatunków, z których niestety wszystkie są na terytorium naszego państwa zagrożone wyginięciem. Mowa tu o niedźwiedziu, wilku, kozicy, żubrze i rysiu. Wszystkie są objęte ochroną, a ich liczebność jest stale monitorowana. Pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości liczba tych zwierząt ustabilizuje się na bezpiecznym dla ich przetrwania poziomie.

Nie tylko na lądzie, czyli rzadkie ryby i ptaki

Fascynujące zwierzęta Polski żyją nie tylko na lądzie – pływają także w naszych rzekach i jeziorach, lub fruwają w przestworzach. Do najrzadszych ryb w Polsce, objętych zresztą ochroną gatunkową, zaliczymy strzeblę błotną, piskorza, różankę i kozę złotawą.

Wspomnieć w tym miejscu warto jednak także o rybach, które występują nie w rzekach i jeziorach, ale w naszym polskim, bałtyckim morzu. Jedną z ciekawszych ryb może być jesiotr ostronosy , będący jedynym gatunkiem jesiotra naturalnie występującym w Morzu Bałtyckim.

Jeśli zaś chodzi o majestatycznych bywalców białoczerwonego nieba, to chyba każdy bez wahania wskaże na takie gatunki jak bocian, czy orzeł bielik . Na szczęście te symbole naszego kraju nie należą do rzadkich. Najwięcej trudności sprawi nam dziś spotkanie kraski, która w ostatnich latach coraz mniej ceni sobie nasz kraj – odnotowano wyłącznie kilkanaście par lęgowych w granicach naszego terytorium.

Obserwuj nas w
autor
Iberion Iberion
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia