Jak działa elektrownia jądrowa? Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne
Jak działa elektrownia jądrowa? Jak wskazuje sama nazwa, wytwarza energię elektryczną przy użyciu energii, która pochodzi z rozszczepienia jąder atomu. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest uran.
Większość osób, słysząc o elektrowniach jądrowych (czy atomowych) przywołuje w głowie doniesienia z Czarnobyla, bądź Fukushimy. Rzeczywiście, koszty, jakie poniosły całe społeczeństwa na skutek tych dwóch tragedii były ogromne (w drugim z przypadków było to kilkaset miliardów dolarów). Jednak zanim pochylimy się nad pytaniem, czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne w holistycznym rozumieniu, musimy wiedzieć, jak działają.
Jak działa elektrownia jądrowa? Jak zbudowana jest elektrownia jądrowa?
Jak zostało już wspomniane, w elektrowni atomowej dochodzi do rozszczepienia jąder atomowych uranu (naturalnego, bądź wzbogaconego w izotop 235U). W wyniku tego procesu wytwarza się ciepło, które odbierane jest przez czynnik roboczy. Ten przechodzi do wytwornicy pary, oddaje ciepło wrzącej wodzie z obiegu wtórnego i powraca do reaktora. Para mokra przechodzi przez systemy osuszające a następnie trafia do połączonej z generatorem turbiny parowej.
Tutaj pojawia się pierwszy problem i, zarazem, argument przeciwników energii atomowej - składowanie radioaktywnych odpadów. Są one, zazwyczaj, “zeszkliwiane”. Odpady umieszczane w beczkach zakopuje się głęboko w ziemi. Z jednej strony oznacza to, że miejsce ich składowania jest ograniczone. Z drugiej - warto pamiętać, że elektrownie jądrowe generują stosunkowo mało odpadów. Znacznie mniej niż te oparte o węgiel.
Kwestia składowania odpadów jest jednym z rzadziej poruszanym przez przeciwników energii atomowej argumentów. Znacznie częściej mówi się o potencjalnych katastrofach. Takich, jak ta w Czarnobylu czy Fukushimie.
Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne?
Oczywiście, wspomniane katastrofy wiązały się z ogromnymi kosztami. Nie tylko finansowymi. Na skutek choroby popromiennej i wywołanych promieniowaniem nowotworów umrzeć mogły dziesiątki tysięcy osób (trudno oszacować dokładną liczbę zgonów).
Zwolennicy elektrowni jądrowych zwracają uwagę, że na ten moment obiekty są wyposażone w nowoczesne systemy zabezpieczeń a ryzyko wystąpienia kolejnej tragedii jest bliskie zeru.
Pozostając przy argumentach za energią atomową, warto przytoczyć jeszcze kilka informacji. Z pewnością wytwarzanie energii w elektrowniach jądrowych jest lepsze dla planety, niż w przypadku wykorzystywania węgla. Przy wytwarzaniu energii atomowej, jedyna emisja CO2 to ta, przy transporcie surowców. Koszty również nie są szczególnie wysokie. Raport OECD The Full Costs of Electricity Provision wskazuje, iż jest to najtańszy sposób pozyskiwania energii bez emisji CO2. Przy okazji - światowe złoża uranu są relatywnie duże. Również w Polsce, mimo iż nie jest on obecnie wydobywany.