wtv.pl Polska Pisał, że dzieci z in vitro to "produkt zaspokajający potrzeby niepłodnych rodziców". Teraz zostanie biskupem
WTV.pl

Pisał, że dzieci z in vitro to "produkt zaspokajający potrzeby niepłodnych rodziców". Teraz zostanie biskupem

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska
  • Wczoraj święcenia biskupie odebrał w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze ksiądz Jacek Grzybowski

  • Duchowny jest współautorem książki poruszającej temat in-vitro

  • W opublikowanej pozycji stwierdzono, że decyzja o wykorzystaniu sztucznej metody zapłodnienia to nic innego, jak "eksperyment na ludziach"

Najbardziej rozpoznawalnym aspektem działalności bp Jacka Grzybowskiego jest fakt angażowania się w krytykę metody in-vitro oraz stygmatyzowanie osób korzystających z szansy na rodzicielstwo. Z wypowiedzi duchownego łatwo wywnioskować, że postęp technologiczny ewidentnie nie przystaje do jego religijnej wizji świata .

Niestety nie tylko osoby chcące zostać rodzicami muszą zmierzyć się z krytyką świeżo wyświęconego biskupa. Również dzieci będące owocem in-vitro mogą dowiedzieć się na swój temat paru absurdalnych rzeczy . Pytania są dwa: dlaczego wykształcony człowiek w XXI w. decyduje się na ignorowanie dowodów naukowych oraz dlaczego takie osoby trafiają na wysokie stanowiska?

Nowy biskup słynie z krytyki in vitro

Bp Jacek Grzybowski to jeden z dwóch autorów książki: "Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego". Zarówno duchowny, który wczoraj, 19 grudnia, otrzymał tytuł biskupa pomocniczego , jak i współautor wątpliwej jakości merytorycznej dzieła kojarzeni są z głośną krytyką sztucznej metody zapłodnienia.

Po publikacji ich "dzieła", które raczej powinno być traktowane w kategoriach religijnego spojrzenia na współczesną medycynę i nowych problemów moralnych z nią związanych, środowiska ginekologiczne mocno skrytykowały zamieszczone w książce tezy.

Jak podaje Gazeta Wyborcza osoby, które zdecydowały się na zajrzenie do książki biskupa Jacka Grzybowskiego, dowiedziały się m.in., iż i n-vitro to "wielki eksperyment prowadzony na ludzkich istotach" .

Dodatkowo dzieci , które pojawiły się na świecie dzięki metodzie in-vitro , są zdaniem autorów kontrowersyjnej książki, częściej niż naturalnie poczęte dzieci obarczone wadami genetycznymi . Natomiast sam fakt korzystania z tej możliwości medycznej to zdaniem biskupa Jacka Grzybowskiego oraz księdza Franciszkia Longchampsa de Bérierem nic innego jak " produkt zaspokajający potrzeby niepłodnych rodziców do posiadania dziecka ".

Nie przeszkodziło mu to w pięciu się po szczeblach kościelnej kariery

Książka "Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego" została skrytykowana przez specjalistów w dziedzinie ginekologii oraz samych czytelników. Kilka przykładowych opinii do znalezienia w internecie pokazują, że religijne tezy głoszone przez autorów nie trafiają już na podatny grunt.

- Wybitnie bulwersująca pozycja, udająca coś, czym w istocie nie jest i której opis nijak się ma do jej faktycznej zawartości. Autorzy — zgodnie z zapowiedzią — być może są specjalistami w jakiejś dziedzinie, ale nie jest to medycyna rozrodu wspomaganego. Obraźliwa, podła, kłamliwa i pełna manipulacji książka - przeczytać można w sekcji komentarzy w jednej z księgarń.

Wczoraj na Facebooku pojawiła się oficjalna relacja z momentu otrzymywania przez księdza Jacka Grzybowskiego tytułu biskupa pomocniczego w diecezji warszawsko-perskiej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. Doradzający biskupom w kwestii in-vitro ksiądz, mógł cieszyć się obecnością abp Henryka Hosera , który zaproponował mu wcześniej pracę w komisji Konferencji Episkopatu Polski .

Filozof teolog, wykładowca, autor książki włączonej w kanon lektur

Swoją pracę, jako duchowny rozpoczynał w parafiach w Ząbkach i Stanisławowie. Urodzony w 1973 roku biskup Jacek Grzybowski jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Praca doktorska o tytule "Filozoficzne konsekwencje średniowiecznego sporu o legitymizację władzy. Ujęcie św. Tomasza z Akwinu i Dantego Alighieri" została obroniona przez biskupa Jacka Grzybowskiego w 2004 roku na warszawskim UKWS . To właśnie również wtedy zaczął być w ykładowcą filozofii , filozofii Boga oraz antropologii filozoficznej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz w seminarium warszawsko-praskim.

Mimo kontrowersji związanych z tezami na temat in-vitro głoszonymi na kartach książki autorstwa nowego biskupa pomocniczego Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski postanowiła włączyć ją w roku szkolnym 2017/2018 roku do lektur uzupełniających w liceach .

Źródło: Gazeta Wyborcza / Facebook.com @Diecezja Warszawsko-Praska

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia