wtv.pl Polska Borelioza jest podstępna. Narodowy Instytut Zdrowia ostrzega Polki i Polaków przed zagrożeniem, ofiar coraz więcej
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Borelioza jest podstępna. Narodowy Instytut Zdrowia ostrzega Polki i Polaków przed zagrożeniem, ofiar coraz więcej

19 marca 2022
Autor tekstu: Wiktor Ćwikliński

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie z typu krętek, które dostają się do ludzkiego organizmu poprzez zainfekowanego kleszcza. Szacuje się, że w Polsce nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi jest około 25% kleszczy.

Borelioza - jak się uchronić?

Jak informuje w opublikowanym właśnie zastawieniu Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od 1 stycznia do 31 lipca zanotowano w Polsce 6 435 przypadków boreliozy. W tym samym okresie ubiegłego roku było 9 333 takich przypadków. Borelioza jest niebezpieczną chorobą, początkowo powoduje zmiany skórne, tzw. rumień wędrujący. Następnie mogą wystąpić objawy podobne do grypy, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

Kleszcze najczęściej znajdziemy w polskich lasach, szczególnie tam, gdzie występuje gęsta, liściasta roślinność. Narażeni na nie jesteśmy jednak coraz częściej również w miastach, na terenach parków cyz przydomowych ogródków. Kleszcze przyciąga do nas biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.

Aby uchronić się przed boreliozą, musimy unikać ukąszeń kleszczy. Jako profilaktykę wskazuje się więc aby przed pójściem w miejsce występowania tych insektów zaopatrzyć się w długie, obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę założyć czapkę lub chustę. Po powrocie do domu zawsze należy się dokładnie obejrzeć, zwracając szczególną uwagę na takie miejsca jak pachy, skórę za stawem kolanowym, zgięcie łokciowe i głowę. Szybkie i umiejętne wyjęcie kleszcza drastycznie zmniejsza szansę zachorowania na boreliozę.

W przypadku odnalezienia kleszcza na naszym ciele należy do jego wyjęcia użyć pesety lub specjalnej pompki. Absolutnie nie należy smarować miejsca ukąszenia benzyną, masłem czy innymi specyfikami. Po złapaniu kleszcza należy wyjąć go szybkim ruchem do góry, a następnie odkazić miejsce ukąszenia alkoholem.

Zakażenie boreliozą jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Obserwuj nas w
autor
Wiktor Ćwikliński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia