wtv.pl Gospodarka 4,5 tys. złotych co miesiąc. Coraz więcej Polaków uprawionych do specjalnej emerytury
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

4,5 tys. złotych co miesiąc. Coraz więcej Polaków uprawionych do specjalnej emerytury

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk
  • Niewielka grupa emerytów może być naprawdę zadowolona. Ich świadczenie urosło po raz kolejny.

  • 100-latkowie będą mogli otrzymać tym razem pokaźną sumę w wysokości 4,5 tys. zł brutto.

  • To świadczenie wypłacane jest już od lat, a przyznawane jest automatycznie każdemu, kto skończy 100 lat.

Wypłacane jest co miesiąc. To naprawdę ważny zastrzyk gotówki dla osób starszych.

Spora emerytura dla niewielkiej grupy

Państwo w tym roku będzie musiało po raz kolejny pilnie zajrzeć do swoich kieszeni. Choć z wyliczeń wynika, że w zeszłym roku długość życia Polaków się zmniejszyła, to przybywa jednej grupy, która od paru lat otrzymuje specjalne świadczenie. Chodzi o stulatków.

Grupa ta otrzymuje dodatek emerytalny o wielkości kwoty bazowej , czyli średniego wynagrodzenia pomniejszonego o nakładane składki ZUS według poprzedniego roku kalendarzowego.

Od marca tego roku kwota bazowa wynosi 4512,41 brutto i zwiększyła się o ponad 200 zł względem ubiegłego roku oraz o niemal tysiąc względem roku 2019.

Świadczenie w tej wysokości nakładane jest na każdą osobę, która ukończy 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, aby móc je uzyskać.

Pobierających świadczenie stulatków w samym województwie wielkopolskim jest 240. W Polsce liczba ta wynosi ok. 4,4 tys. osób.

Stulatków będzie tylko przybywać?

Choć według badań GUS średnia długość życia Polaków się zmniejsza , nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób w Polsce dobija do setnego roku życia . Spowodowane jest to m. in. kwestią starzejącego się społeczeństwa - seniorów jest po prostu coraz więcej i większa liczba z nich ma szansę ukończyć 100 lat.

Według statystyk stuletnich kobiet jest ponad 3 razy więcej niż mężczyzn . Według badań średnia długość ich życia wynosi o 8 lat więcej niż w przypadku mężczyzn.

W tej chwili w Polsce żyje ok. 6,5 mln emerytów , jednak świadczenia emerytalne są jednymi z najniższych w Europie. Programy dotyczące trzynastej i czternastej emerytury miały poprawić ich stan, problemy sięgają jednak o wiele głębiej niż tylko w kwestiach dodatków w takich postaciach.

Pod płaszczem zwiększania emerytur pojawia się problem inflacji, która dotyka wiele polskich rodzin - tegoroczna waloryzacja emerytur miała przede wszystkim uchronić seniorów przed podwyżkami cen, pozostawiając w gruncie rzeczy ich dochody na tej samej stopie, co wcześniej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [dziennikprawny.pl][money.pl][wtv.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia