wtv.pl Świat Stało się, Komisja Europejska postanowiła właśnie wszcząć procedurę przeciw Polsce. Chodzi o "naruszenie prawa EU"
WTV.pl

Stało się, Komisja Europejska postanowiła właśnie wszcząć procedurę przeciw Polsce. Chodzi o "naruszenie prawa EU"

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • W 2017 roku PiS wdrożył nowe metody odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  • Przepisy mają naruszać prawo międzynarodowe

  • Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce

Zaskakujące wiadomości przekazała Vera Jourova - członkini Komisji Europejskiej. Reformy systemu sądownictwa w wydaniu Zjednoczonej Prawicy po trzech latach doprowadziły do zdecydowanej reakcji władz wspólnoty. Odpowiedzialność, jaka spoczęła na sędziach Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych ma naruszać unijne przepisy.

Właśnie podano wiadomości. Wdrożono procedurę przeciw Polsce

Wątpliwości narosły także wokół Izby Dyscyplinarnej, która w ostatnim czasie rozstrzygała skargę na sędziego Igora Tuleyę - znanego z protestów w obronie sądownictwa. Komisja Europejska otrzymała wiadomości o wydarzeniach w Polsce w 2019 roku , jednak dopiero dziś podjęto konkretną decyzję w sprawie władz kraju członkowskiego.

Korespondentka radia "RMF FM" podała kolejne wiadomości, z których wynika, że szczególne obawy instytucji miały zostać wywołane poprzez uchylenie immunitetu Igorowi Tuleyi oraz Beacie Morawiec . Warto podkreślić, że Morawiec została zawieszona w obowiązkach. Obniżono jej pensję o 50%. Przyczyną był wniosek organów ścigania, które zamierzają postawić prawniczkę przez wymiarem sprawiedliwości.

Sprawy dyscyplinarne sędziów, jak podaje "NaTemat" mają uniemożliwiać prawa do obrony . Warto podkreślić, że wyznaczenie obrońcy oraz rozpoczęcie obrony nie wstrzymują biegu postępowania dyscyplinarnego.

"Kontynuujemy naszą akcję działania w obronie niezawisłości sądownictwa w Polsce. W dodatkowym wezwaniu do usunięcia uchybienia odnosimy się do obaw związanych z działalnością Izby Dyscyplinarnej w sprawach o uchylenie immunitetu sędziów w sprawach karnych" - czytamy w wiadomości Jourovy, cytowanej przez "NaTemat".

Przypomnijmy, że władze unijne nie po raz pierwszy znajdują się w konflikcie z Radą Ministrów. Od dwóch tygodni trwa spór o powiązanie unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności.

W lipcu Prezes Rady Ministrów odbył negocjacje dotyczące podziału unijnego budżetu. Poinformował opinię publiczną o sukcesie związanym z 776 miliardami złotych wsparcia w cenach bieżących , jakie mają spłynąć do budżetu. W skład imponującej kwoty wchodzą 623 miliardy dotacji oraz 153 miliardy niskooprocentowanych pożyczek .

Izba Dyscyplinarna jest jednym z czołowych punktów reform, zafundowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Celem organu jest pociąganie do odpowiedzialności sędziów. Skład jest powoływany przez głowę państwa, Andrzeja Dudę po rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa.

undefined

Źródło: [ NaTemat ]

undefined

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia