Ostrzeżenia hydrologiczne nad morzem i na Podkarpaciu. IMGW monitoruje stany ostrzegawcze i alarmowe wód
IMGW informuje o zagrożeniach dla regionów nadmorskich. - Wzdłuż wybrzeża przewiduje się wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich - przekazują eksperci. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że zdecydowano o wydaniu o ostrzeżenia I stopnia.
Anna Kubicka z IMGW przekazuje, że największe zagrożenie w związku z sytuacją hydrologiczną prognozowane jest w okolicach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Pomorskiej.
Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje od Świnoujścia, przez całą linię brzegową aż do Zatoki Gdańskiej. To region Bałtyku Południowego, Bałtyku Południowo-Wschodniego oraz województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.
IMGW wydało hydrologiczne ostrzeżenia I stopnia
- W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną [...] przewiduje się wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowała Anna Kubicka, synoptyk IMGW-PIB.
Źródło: imgw
Prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia oceniane jest przez meteorologów na około 90 proc.
Ostrzeżenia I stopnia zaczęły obowiązywać w środę o godzinie 17. IMGW prognozuje, że sytuacja hydrologiczna uspokoi się o godzinie 9 w czwartek, 26 sierpnia.
Nie tylko nad morzem będzie niebezpiecznie
Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie ostrzega w imieniu IMGW również mieszkańców wschodniego krańca Polski. Na południe od Lublina sytuacja hydrologiczna będzie jeszcze bardziej niebezpieczna.
Obszar zlewni Bukowej na Podkarpaciu objęty został najwyższym ostrzeżeniem III stopnia.
Źródło: imgw
- W związku ze spływem wód opadowych powodujących wzrost poziomu wody na rzece Bukowa w profilu Ruda Jastkowska spodziewane jest przekroczenie stanu alarmowego - przekazuje synoptyk IMGW Barbara Olearczyk-Siwik.
O godzinie 11:46 IMGW opublikowało dane dotyczące poziomu wód na rzece Bukowa. Przed południem odnotowano wysokość 228 cm. Stan ostrzegawczy na tej rzece określony jest na 160 cm, alarmowy natomiast to 240 cm. Eksperci zaznaczyli, że od rana trend poziomu wody jest wzrostowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Komunikaty IMGW
Synoptycy i meteorolodzy na bieżąco analizują sytuację pogodową w kraju. Ich praca to nie tylko informowanie o groźnych zjawiskach pogodowych, jak burze czy ulewne deszcze.
Warto na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez IMGW. Wiadomości na temat obowiązujących ostrzeżeń hydrologicznych i meteorologicznych aktualizowane są nieustannie.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV
-
Waloryzacja 2022. Emerytury wzrosnąć mogą od 50 zł do prawie 150 zł miesięcznie
-
Urzędnicy Poczty Polskiej nie próżnują. Mogą zapukać do twoich drzwi ws. abonamentu RTV
Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News