ZUS prowadzi kontrole, mimo epidemii. Już 10 tys. osób straciło pieniądze, nikt nie powinien czuć się bezkarny
Kontrolerzy regularnie zwracają uwagę na wykorzystywanie "lewych" zwolnień - m. in. nie stosowanie się do zaleceń lekarza do pozostawania w domu lub otrzymywania ich pomimo dobrego stanu zdrowia. W podobnej sytuacji znajdują się wnioski o czasową niezdolność do pracy - one również zostały poddane kontroli.
Wyniki kontroli ZUS - odebrano świadczenia
W wyniku kontroli po pierwszym półroczu 2020 roku ZUS wstrzymał wypłatę dla 10 200 posiadaczy L4. W jaki sposób pracownicy wykorzystują swoje zwolnienia? Według firmy doradczej Conperio, L4 mają całkiem sporo zastosowań. Nieuczciwi "chorzy" próbują w czasie obowiązywania zwolnienia lekarskiego pracować w innych firmach lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Część z nich próbuje też wykorzystać ten czas na remonty, inni zaś - na urlop. Ich nieobecność lub wykrycie w którymkolwiek z tych przypadków karane jest natychmiastowym odebraniem świadczenia. Jednym z ciekawszych przypadków był mężczyzna, który otworzył w czasie przebywania na L4 własny sklep z przynętami wędkarskimi.
ZUS przypomina, że pracodawca nie musi wcale czekać na kontrolę z zakładu, reagować może sam. Co jednak ważne, na działania kontrolne mogą pozwolić sobie jedynie firmy, które mają powyżej 20 ubezpieczonych.
Mniej kontroli, większe wpływy
ZUS kontroluje mniej niż w poprzednich latach, głównie za sprawą dobrego systemu namierzania. Dzięki temu wpływy do budżetu na rok 2019 wzrosły o 100 mln zł w stosunku do lat ubiegłych. Jak to możliwe?
W 2019 roku ZUS skontrolować nieco ponad 59 tys. płatników, za to w 2015 roku liczba ta wynosiła ponad 80 tys. Jak tłumaczy "Puls Biznesu", ulepszone kontrole wynikały z nowych rozwiązań wprowadzonych przez ZUS. Od 1 stycznia 2017 r. typowanie przedsiębiorstw i osób do kontroli poprzedzały analizy prawdopodobieństwa - czy dany zakład lub osoba mają predyspozycje do łamania prawa czy też nie. Jak to sprawdzić? U pracodawców przede wszystkim, jak płacone były wcześniej składki, czy pojawiają się zaległości i czy składano poprawnie dokumenty.
Komu więc przygląda się ZUS w kwestii L4? Kto może spodziewać się kontroli? Jakie uprawnienia ma ZUS?
ZUS może skierować pracownika na badanie lekarskie oraz skontrolować samego lekarza i wymusić na nim pokazanie dokumentacji medycznej, która zakwalifikowała badanego do uzyskania L4. Kontroli mogą spodziewać się osoby, które korzystają z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, ubezpieczonym osobom, które nie stawiły się na badania u orzeczników lub którym wystawiono zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy zaraz po upływie terminu zakończenia poprzedniego, a także ci, którzy otrzymali zwolnienie na długi czas z tytułu określonych schorzeń.
ZUS niektórym grupom przygląda się w szczególności. Kto najczęściej może spodziewać się kontroli? Osoby, które korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich, uzyskują zwolnienia od różnych lekarzy i z tytułu różnych schorzeń, korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych, były już wcześniej pozbawione prawa do zasiłku ze względu na nieprawidłowości podczas kontroli, nie stawiły się w określonym terminie na badanie do orzecznika oraz osoby, co do których zachodzi podejrzenie, że wykonują dodatkową pracę zarobkową w czasie obowiązywania L4.
Kontrolę ZUS może przeprowadzić w domu (zarówno miejscu zameldowania jak i czasowego pobytu) oraz w pracy (w miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej lub w jej działalności gospodarczej).
źródło: [finanse.wp.pl][money.pl][prawo.pl]