wtv.pl Gospodarka Rząd musi szukać oszczędności. Co dalej z 500 plus i trzynastą emeryturą?
WTV.pl

Rząd musi szukać oszczędności. Co dalej z 500 plus i trzynastą emeryturą?

19 marca 2022
Autor tekstu: Krystian Mowel

Jak informuje Super Express, programy socjalne takie jak 500 plus oraz Emerytura plus mogą być zagrożone. Rządowi ma powoli zaczynać brakować pieniędzy i już w 2021 roku politycy najprawdopodobniej staną przed trudnym wyborem - zachować świadczenia, czy ratować służbę zdrowia?

500 plus i Emerytura plus


Dziennikarze Super Expressu twierdzą, iż epidemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła na ograniczenie wpływów do NFZ, co może poskutkować brakiem pieniędzy na ochronę zdrowia. Aby utrzymać plan rozwoju systemu opieki zdrowotnej do docelowych 6 procent PKB, rząd będzie musiał szukać oszczędności. Jednym z rozwiązań na znalezienie dodatkowej gotówki może okazać się likwidacja jednego z programów socjalnych, które w znaczącym stopniu uszczuplają budżet państwa. SE mówi tu o programach takich jak 500 plus, Emerytura plus czy też podwyżka emerytur. Program 500 plus został wprowadzony w 2016 roku, jeszcze za czasów, gdy premierem była Beata Szydło. Super Express cytuje wypowiedz minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marleny Maląg: „To potężne wsparcie dla polskich rodzin. Tego wsparcia trafiło już do nich 114 miliardów złotych”. Oznacza to, że co roku na program 500 plus rząd przeznacza 23 miliardy złotych.

Większe zadłużenie kraju?


Według wyliczeń Super Expressu, rząd w 2021 roku będzie potrzebował dodatkowych 2 miliardów złotych, aby zapewnić odpowiednie środki dla służby zdrowia. Dla porównania program Emerytura plus rocznie kosztuje 12 miliardów złotych, z kolei waloryzacja emerytur dodatkowe 9 miliardów. Jak twierdzi Wojciech Wiśniewski z portalu Money.pl, premier Mateusz Morawiecki nie zdecyduje się jednak na likwidację programów socjalnych, a na zwiększenie zadłużenia Polski.

„Szybki wzrost długu publicznego oraz zobowiązań budżetu państwa wynikających z ustawy o minimalnych nakładach na ochronę zdrowia sprawia, że w przyszłym roku rząd po raz pierwszy w historii stanie przed realną koniecznością ograniczenia innych wydatków budżetu państwa w celu zapewnienia ochrony zdrowia. Będzie to ekstremalnie trudne zadanie” – tłumaczy Wojciech Wiśniewski z Money.pl. Uważa on, że programy socjalne są całkowicie nietykalne i to w zwiększeniu długu publicznego rząd będzie szukał oszczędności na służbę zdrowia.

Rządzący i politycy Prawa i Sprawiedliwości stale zapewniają, że wypłaty z 500 plus i innych świadczeń socjalnych, w tym trzynastych emerytur, nie są niczym zagrożone, a zmiany w programach socjalnych nie są w ogóle planowane.

Źródło: [Super Express, Money.pl]

Obserwuj nas w
autor
Krystian Mowel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia