wtv.pl Gospodarka Co z 500 plus w 2021 roku? Uchwalono nowy budżet, minister zabrała głos
WTV.pl

Co z 500 plus w 2021 roku? Uchwalono nowy budżet, minister zabrała głos

19 marca 2022
Autor tekstu: Alan Wysocki
  • Sztandarowy program Zjednoczonej Prawicy zostanie utrzymany w 2021 roku

  • Marlena Maląg zapewnia, że zabezpieczono środki z budżecie państwa

  • W nowym roku pojawią się lub mogą pojawić się interesujące zmiany

Podczas kampanii parlamentarnej Prawo i Sprawiedliwości dzięki ofercie prorodzinnej przysporzyło sobie sympatię wyborców. 500 plus był jednym z pierwszych projektów wdrożonych po zwycięstwie obecnej partii rządzącej. Świadczenie, choć nie doprowadziło do demograficznego boomu, znacznie poprawiło jakość życia Polek i Polaków.

Likwidacja programu 500 plus jest niemal niemożliwa . Wiele rodzin jest uzależnionych od regularnych zastrzyków gotówki, a ich brak może doprowadzić do indywidualnych kryzysów finansowych. Od 5 lat prowadzone są rozmowy o przyszłości i modyfikacji programu.

Co stanie się z 500 plus w nowym roku? Jest kilka scenariuszy

- Nie ma takich pomysłów, abyśmy mieli zasady programu Rodzina 500 plus zmieniać. Budżet na rok 2021 jest zabezpieczony - podała Marlena Maląg, cytowana przez portal Gazeta.pl.

Na wstępie warto przypomnieć o zmianach w okresie rozliczeniowym , który był wyznaczony od 1 października do 30 września. Wypłacanie pieniędzy w ramach obecnej transzy zostało jednak wydłużone przez rząd aż do 31 maja 2021 roku . Co więc wydarzy się 1 czerwca?

Niezbędne będzie złożenie nowego wniosku . Administracja państwowa umożliwi składanie odpowiednich dokumentów drogą elektroniczną już w lutym 2021 roku. Pomóc w tym mogą mechanizmy bankowości elektronicznej, czy platforma ePUAP.

Rząd zakłada, że od kwietnia wnioski o 500 plus będzie można złożyć w trybie stacjonarnym . Nie jesteśmy w stanie przewidzieć rozwoju pandemii, więc niewykluczone, że termin ten może przejść zmiany. Brak przekazania dokumentów może być równoznaczny z utratą świadczenia.

W debacie publicznej padały głosy o modyfikacji programu. Jadwiga Emilewicz pośrednio sugerowała wprowadzenie bonu, tak by władza mogła kontrolować sposób , w jaki wydawane są środki finansowe. Ostatecznie, również po proteście Beaty Szydło, wicepremierka wycofała się z deklaracji .

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Cymański wyznał, że jego zdanie m 500 plus nie powinno trafiać do najbogatszych . Należy zaznaczyć, że jest to indywidualna opinia polityka, a nie stanowisko partii.

Sporną kwestią jest także waloryzacja 500 plus. Ustawa budżetowa zakłada przeznaczenie na program aż 41 miliardów złotych. Podniesienie świadczenia o 100 złotych, jak podaje „Fakt”, wiąże się z wydaniem kolejnych 10 miliardów złotych.

W oficjalnym dokumencie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wypowiedziało się na temat uzupełnienia projektu inną formą świadczenia . Członkini Platformy Obywatelskiej, Aleksandra Gajewska skierowała do rządu pytanie o program "Mama Plus" .

Dwa lata temu, 14 kwietnia Beata Szydło zapowiedziała kolejną ustawę obejmującą polski system demograficzny. Działania prorodzinne miały być skierowane do matek, które zdecydowały się na urodzenie drugiego dziecka w ciągu dwóch lat od zakończenia pierwszej ciąży . Obietnica ta została złożona podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz całej Zjednoczonej Prawicy.

Podsekretarz stanu, Barbara Socha wyjaśniła wówczas, że szczegółowej analizie poddawane są wszelkie instrumenty polityki prorodzinnej. Członkini rządu podkreśla, że projekt jest rozpatrywany , jednak powinien stanowić szerszy program wspierania demografii w Polsce.

Wszystko wskazuje na to, że po zakończeniu dwuletnich już prac 500 plus być może zostanie uzupełnione o "Mamę plus".

Źródło; [GOV.pl/Fakt/RadioZet]

Obserwuj nas w
autor
Alan Wysocki
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia