Zwierzęta - króliki zagrożone przez nową epidemię. (Zd. Il) imago/blickwinkel/EAST NEWS
Źródło: (Zd. Il) imago/blickwinkel/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 19 Maja 2020

Nowa epidemia wśród zwierząt. Weterynarze ostrzegają, choroba szybko postępuje

Zwierzęta w Stanach Zjednoczonych zdziesiątkowane przez rozprzestrzeniający się, bardzo zaraźliwy wirus. Zagrożone są zarówno dzikie, jak i domowe króliki. Sytuacja jest bardzo poważna.

Jak informuje portal o2.pl za "New York Times", w USA doszło do wybuchu nowej epidemii wśród dziko żyjących królików. Wywołujący śmiertelną chorobę wirus atakuje również króliki hodowlane. Według "NYT" to największa epidemia dotykająca tego gatunku w Ameryce Północnej.

Bardzo ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister wreszcie podał konkrety, padły datyBardzo ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister wreszcie podał konkrety, padły datyCzytaj dalej

Zwierzęta zagrożone nowym wirusem

Do tej pory nie podano dokładnych danych, określa się jedynie, że od początku marca epidemia zdążyła zdziesiątkować populację dzikiego królika. Wirus rozprzestrzenia się na kolejne regiony - od Nowego Meksyku na Teksas, Arizonę, Kolorado, Nevadę i Kalifornię.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Danuta Holecka "nie da się zastraszyć". Ostatnie wydanie Wiadomości TVP przekroczyło kolejną granicę
2. Protestowali pod Sejmem pod ochroną policji. Właśnie zostali ukarani grzywnami, kary idą w dziesiątki tysięcy złotych

Jako przyczynę śmierci zwierząt podaje się wirus choroby krwotocznej królika typu 2. Zdaniem Departamentu Rolnictwa USA, o czym pisze nowojorski "The Times", nie ma on żadnego związku ze znanym nam wirusem SARS-CoV-2. Nie może on także przenieść się na ludzi bowiem atakuje wyłącznie króliki i zające.

Według weterynarzy z Nowego Meksyku ta groźna choroba dotarła do Ameryki Północnej w wyniku nielegalnego transportu królików domowych z Europy. Warto zauważyć, że we Francji odnotowano jej występowanie już w 2010 roku, po czym przeniosła się do Australii. Jak zauważa cytowany przez "NYT" weterynarz Ralph Zimmerman, w przypadku, gdy jeden z przemycancyh królików umrze, zostaje wyrzucony w byle jakim miejscu i w ten sposób wirus przenosi się na dzikie gatunki. Warto zauważyć, że na Starym Kontynencie opracowano i zatwierdzono już szczepionkę przeciw tej chorobie.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Donald Trump ponownie krytykuje WHO. USA może odciąć się od organizacji
   2. Szumowski powiedział kiedy znikną maseczki. Jest oficjalne stanowisko
   3. Zimny front znad Białorusi przyniesie niepożądaną zmianę pogody. Czekają nas zadziwiające różnice temperatur
   4. Skandaliczny SMS, nakaz podpisania lojalki. Legendarny dziennikarz ujawnił szczegóły afery z Kazikiem
   5. Wykorzystała 500 plus, żeby wyłudzić pieniądze. W sumie zainkasowała aż ponad milion złotych
   6. Polacy pojadą za granicę na wakacje? Wymieniono 10 państw, wielu się ucieszy

Źródło: o2.pl