Przełomowy wyrok. ZUS zwróci pieniądze tysiącom pokrzywdzonych?. wikimedia.orgŹródło: wikimedia.org
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Stycznia 2020

Przełomowy wyrok. ZUS zwróci pieniądze tysiącom pokrzywdzonych?

ZUS przegrał apelację złożoną do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Do tej pory Zakład odmawiał wypłaty należnych świadczeń oraz żądał zwrotu tych już wypłaconych kobietom, które będąc na własnej działalności gospodarczej, zaszły w ciążę. Zdaniem urzędników kobiety chciały w ten sposób oszukać państwo.

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" decyzja wrocławskiego sądu może mieć ogromne znaczenie dla tysięcy kobiet. Polkom, które po podpisaniu umowy zaszły w ciążę, ZUS zarzucał tzw. pozorność umowy. Według pracowników Zakładu kobietom chodziło jedynie o osiągnięcie korzyści majątkowej.

"Wrocławski sąd stwierdził, że o pozorności umowy o pracę nie może świadczyć ani wysokość wynagrodzenia, ani choroba tuż po zatrudnieniu. O tym zaś czy faktycznie doszło do rzeczywistego nawiązania między stronami danej umowy stosunków pracy, decydują wyłącznie elementy charakterystyczne dla takich stosunków", czytamy na portalu bizblog.pl

Biskup nie ma litości, jego ceny porażają. Ludzie muszą się zapożyczaćBiskup nie ma litości, jego ceny porażają. Ludzie muszą się zapożyczaćCzytaj dalej

ZUS odwołał się od decyzji i ponownie przegrał

Sprawa miała swój początek w 2018 roku. Jak czytamy, jedna z kobiet następnie ściganych przez ZUS zatrudniła się na podstawie umowy o pracę w firmie zajmującej się wynajmem mieszkań oraz usługami stolarskimi. Nie wiedziała wówczas, że jest w ciąży. Niespełna dwa miesiące później brzemienna kobieta była już niezdolna do pracy. ZUS stwierdził wówczas, że umowa miała jedynie charakter pozorny i została podpisana jedynie po to, by kobieta mogła uzyskać zasiłek chorobwy. W efekcie Zakład nakazał zwrot pobranych świadczeń.

Kobieta postanowiła jednak walczyć i odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawa, całe szczeście, trafiła do sądu.

Decyzją Sądu Okręgowego nie można uznać pozorności umowy w przypadku, gdy została ona dobrowolnie podpisana przez obie strony oraz istniał zamiar jej kontynuowania. Jak podaje bizblog.pl, nie ma również znaczenia, że kobieta miała pracować na zupełnie innym stanowisku oraz za zdecydowanie większe pieniądze. Podobna sytuacja mnoży, co prawda, pytania i należy przyjrzeć się jej z wzmożoną wnikliwością, jednak powstrzymywanie wypłaty świadczenia z automatu jest, zdaniem sądu, niezgodne z prawem.

ZUS złożył odwołanie do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Tym razem również przegrał. W orzeczeniu raz jeszcze podkreślono, że "o pozorności umowy o pracę z pewnością nie może świadczyć określona przez strony w umowie wysokość wynagrodzenia", podaje portal.

Decyzja wrocławskiego sądu może być światełkiem nadziei dla kobiet, które znajdują się w bliźniaczo podobnej sytuacji.

– Mam nadzieję, że wszystkie sądy właśnie tak będą orzekać. W przeciwnym razie pracodawcy będą celowo zatrudniać młode kobiety za minimalną krajową, aby uniknąć kłopotów i spraw w sądzie a resztę będę wypłacać „pod stołem”. Szklany sufit nam się jeszcze obniży. ZUS, wydając masowe decyzje wyłączające kobiety z ubezpieczeń, na pewno doprowadzi do spadku urodzeń. Dziwna polityka prorodzinna, a raczej jej brak – mówi w rozmowie z portalem bizblog.pl adwokat Katarzyna Nabożna-Motała.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich praw

2. 13 dzieci nie żyje, 40 jest rannych. W zagranicznej szkole doszło do tragedii

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. W sieci pojawiły się wstrząsające zdjęcia z domu opieki. Nie mieści się w głowie, jaka rzecz dzieje się ze schorowaną 80-latką