ZUS zapowiada ułatwienia. Pixabay/FzŹródło: Pixabay/Fz
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Lutego 2020

Zostały 3 dni aby zgłosić się do ZUS. Można sporo oszczędzić

ZUS nie jest instytucją, która kojarzy się Polkom i Polakom dobrze. Niechęć w szczególności dotyczy to osób, prowadzących własny biznes. Od ubiegłego roku działa jednak program, nieco ułatwiający życie małym przedsiębiorcom. W tym roku "mały ZUS" został rozszerzony, a aby z niego skorzystać, musimy się pospieszyć.

Sam w sobie "mały ZUS" pozwalał przedsiębiorcom na płacenie niższych składek na ubezpieczenia. Dla małych firm bywały one wręcz zabójcze. Z ułatwienia do 1 lutego tego roku, skorzystać można było, jeśli przychód przedsiębiorcy w poprzednim roku nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Na zapominalskich czekają wysokie kary. Już jutro wchodzi w życie nowe prawoNa zapominalskich czekają wysokie kary. Już jutro wchodzi w życie nowe prawoCzytaj dalej

"Mały ZUS plus" poszerza grono uprawnionych do ulgi. Limit nie tylko został podwyższony do 120 tys. zł, ale same składki wiązane będą nie z przychodem a z dochodem firmy.

ZUS tłumaczy swój najnowszy program

 - Od lutego w „małym ZUS plus” zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł) - czytamy na stronie ZUS.

Warto przypomnieć, że zbliża się ostatni dzwonek dla osób, które chciałyby skorzystać z programu. Do urzędu zgłosić się powinny najpóźniej 2 marca (do godziny 18), bądź za pośrednictwem infolinii 22 560 16 00.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dziennikarz znalazł się za kulisami konwencji Kidawy-Błońskiej, nagranie podbija sieć. "Spontaniczne przywitanie"
2. Szpital Bródnowski ograniczył działanie SORu. Dezynfekcja po pacjencie

W ZUS przedsiębiorca przedstawić musi: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92).

 - Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - czytamy w komunikacie.

Osoby, które z "małego ZUS" korzystały od stycznia 2020 roku nie muszą się przerejestrowywać, ale mają obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stefan Kraft zostanie ukarany za oszustwo w trakcie Pucharu Świata? Mamy decyzję władz federacji
  2. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie
  3. Rodzice chcieli, aby ich syn przystąpił do pierwszej komunii. Ksiądz powiedział "nie”, powód oburza
  4. Znany z Tańca z gwiazdami trener ujawnił swój dramat. Był ofiarą pedofila
  5. Pies czy kot? Zdjęcia niespotykanego zwierzaka podbijają internet
  6. Rodzina z 2-letnim dzieckiem wyrzucona z samolotu. Panika na pokładzie