ZUS skontroluje zwolnienia lekarskie. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Lutego 2020

ZUS rozpoczął obławę. Wcześniej zatrzymał wypłatę świadczeń dla 40 tys osób

ZUS sprawdził zasadność zwolnień lekarskich wystawionych w 2019 roku. Zakład przeprowadził aż 574 tys. kontroli tych pracowników, którzy posiadali zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W porównaniu z rokiem 2018 to wzrost niemal o jedną piątą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował zwolnienia lekarskie udzielone w ubiegłym roku. Z opublikowanego raportu wynika, że ilość kontroli znacząco wzrosła. W roku 2018 było ich aż o 78 tys. mniej. Wzmożone inspekcje pozwoliły ZUS-owi zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy.

Wysokość zasiłku obniżono w przypadku aż 163 tys. wniosków, dzięki temu w kasie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostało aż 170 mln zł. Na tym nie koniec. Całość przyznanego zasiłku w wyniku kontroli straciło niemal 20 tys. pracowników. Co więcej, decyzją Zakładu skrócono kolejne 20 tys. zwolnień lekarskich. Dzięki zintensyfikowaniu kontroli ZUS zaoszczędził przeszło 207,7 mln zł.

Eksperci przewidują, że inspekcji będzie coraz więcej, ponieważ problem nadużywania L4 staje się coraz bardziej widoczny.

11-latka urodziła dziecko, którego ojcem może być jej brat. Niewiarygodne próby obrony rodziców11-latka urodziła dziecko, którego ojcem może być jej brat. Niewiarygodne próby obrony rodzicówCzytaj dalej

ZUS zaoszczędzi miliony

Wzmożone kontrole przypominają lata 2015 oraz 2016. Wówczas skala działań Zakładu była podobna.

– ZUS ma ustawowy obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich. System ubezpieczeń społecznych jest tworzony i finansowany przez obywateli oraz zasilany z naszych składek. Instytucja, której powierza się zarządzanie tymi środkami, musi kontrolować ich wydatkowanie – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez Interię.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Skandaliczne zachowanie w Warszawie. Wyrzucili trumnę na przystanku

Eksperci przekonują o konieczności kontroli oraz podkreślają, że obecnie pracownicy zbyt łatwo dostają zwolnienia. – Wśród pracowników można zaobserwować tendencję wzrostową do korzystania ze zwolnień. To oczywiście problem dla gospodarki, ale przede wszystkim dla pracodawców w zapewnieniu efektywności prowadzonej działalności – przekazał Interii Sławomir Jagieła, ekspert Business Centre Club ds. systemu ochrony zdrowia.

Kontrolowanie zwolnień przez ZUS jest łatwiejsze od czasu wprowadzenia ich w wersji elektronicznej. Kontroli może spodziewać się każdy – Zakład wybiera pracowników losowo. – Uważam, że kontroli przeprowadzanych przez ZUS będzie coraz więcej. I prawdopodobnie wzrośnie też skuteczność takich działań. Już pomaga w tym system elektronicznych zwolnień. To powinno zdyscyplinować nieuczciwych pracowników – mówi Wojciech Bociański z BCC.

Warto pamiętać, że kontroli może dokonać nie tylko ZUS, ale również pracodawca. Możliwe jest także wyznaczenie do tego zadania innego pracownika firmy. Warunek jest jeden: firma musi zatrudniać więcej niż 20 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Młodzieżowa reprezentacja Polski ma nowego trenera. Dla pracy z kadrą rozwiązał umowę z klubem
  2. Dostaniesz przelew, pożegnaj przyznany zasiłek. ZUS zabierze pieniądze
  3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii
  4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza
  5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić
  6. Policja wezwana do opuszczonego hotelu w Zakopanem. Widziano podejrzane błyski