ZUS. BiznesinfoŹródło: Biznesinfo
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 22 Lipca 2020

ZUS rusza na kontrole. Urzędnicy będą prześwietlać każdego, kto skorzystał z rządowej pomocy

ZUS zapowiedział właśnie, że przyjrzy się wnioskom w sprawie przyznawanych świadczeń pomocowych, które trafiały do Polaków w związku z koronawirusem. Kontrole zakładu w tej sprawie mają zacząć się już niebawem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmował się przyznawaniem środków związanych z tarczami antykryzysowymi: zwolnieniami z należności wobec zakładu oraz świadczeniem postojowym. Do przedsiębiorców oraz osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne trafiły wtedy miliardy złotych rządowej pomocy, która miała pomóc w przejściu przez kryzys finansowy spowodowany pandemią.

ZUS rusza z całkowicie nową usługą, powinni o niej wiedzieć wszyscy rodzice. Chodzi o wypłaty dodatkowego 500 plusZUS rusza z całkowicie nową usługą, powinni o niej wiedzieć wszyscy rodzice. Chodzi o wypłaty dodatkowego 500 plusCzytaj dalej

ZUS zapowiada kontrole

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia o konieczności weryfikacji wniosków - W czasie epidemii, pomimo związanych z tym trudności, zakład realizuje swoje zadania odpowiedzialnie i z zachowaniem prawidłowego wydatkowania powierzonych mu środków publicznych - zapewnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. W związku z zmniejszeniem się dotkliwości pandemii, ZUS ma w tej chwili odmrozić możliwość sprawdzania wniosków.

Zrobiłeś już plany na weekend? Wszystko może zostać zrujnowane, prognozy nie są sprzyjająceZrobiłeś już plany na weekend? Wszystko może zostać zrujnowane, prognozy nie są sprzyjająceCzytaj dalej

Sprawę porusza również Federacja Przedsiębiorców Polski - Żeby wsparcie było skuteczne, musiało być realizowane szybko. W konsekwencji wnioski bazowały głównie na oświadczeniach wnioskodawców, np. w zakresie uzyskanego przychodu. ZUS nie miał możliwości na bieżąco weryfikować stanu faktycznego - wskazuje Łukasz Kozłowski, działacz organizacji. - W przypadku zwolnienia ze składek kryteria były co prawda dosyć szerokie, ale jednocześnie precyzyjne. Ograniczały się bowiem do liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, czy w przypadku samozatrudnionych do limitu przychodu (w niektórych przypadkach też dochodu - red.). Dlatego obawiać się powinni jedynie ci płatnicy, którzy podali nieprawidłowe dane w tym zakresie. Organ rentowy nie będzie mógł wyjść poza te kryteria - dodaje. Jednocześnie zwraca uwagę na to, że duże wątpliwości przedsiębiorców budzi kwestia przyznawania postojowego. - Chodzi w szczególności o kolejne (drugie i trzecie) świadczenie, gdzie ZUS bazuje na oświadczeniu, że sytuacja względem pierwszego wniosku nie uległa poprawie. Tutaj jest najwięcej wątpliwości interpretacyjnych - tłumaczy Kozłowski. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kochaliśmy go za filmy na TVP, w TVN i Polsacie. Media właśnie obiegła informacja o jego śmierci
2. Rodzinie na środku autostrady zepsuł się samochód. To co zrobili później zakrawa na żarty (WIDEO)
3. Aż się zdziwisz na zakupach, okazja w Biedronce. Akcja mówi o 2 za darmo, ale możesz wziąć nawet 6
 

Zdecydowanie podkreślono, że tylko posłowie PiS nie podpisali się pod rezolucją, która w opinii redaktorów TVP może odebrać "pomoc dla ofiar koronawirusa".

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje natomiast, że przedsiębiorcy interpretujący niejasne przesłanki na swoją korzyść, nie powinni czuć się zagrożeni kontrolą. Eksperci są zgodni, że obawy powinni mieć natomiast wszyscy, którzy celowo wprowadzili ZUS w błąd, w celu wyłudzenia świadczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koszmar nad Bałtykiem. Para wybrała się na spacer, chwilę później walczyli o życie
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem
  4. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
  5. Miał koronawirusa i poszedł na zakupy. Sąd wymierzył 60-latkowi surową karę
  6. Niepokojące wieści z południa Polski. Grał na weselu. Miał koronawirusa. Sytuacja jest poważna
  7. Dramatyczne doniesienia znad polskiego morza. Koronawirus w markecie. Sklep odwiedziło mnóstwo turystów