Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni ze składek ZUS za grudzień i styczeń.. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 21 Stycznia 2021

Dodatkowe 5 tys. i zwolnienie ze składek ZUS. Rząd w końcu przegłosował ustawę

Rząd zdecydował się rozciągnąć ulgi dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami wprowadzonymi w związku z kwarantanną także na grudzień i styczeń. Na mocy przyjętego rozporządzenia przedsiębiorcy zostaną zwolnieni ze składek na ZUS za te dwa miesiące. Część z nich będzie mogła także liczyć na dotacje oraz dodatkowe postojowe i dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników.

  • Pomimo kwarantanny przedsiębiorcy zapłacili składki ZUS za grudzień
  • Rząd jednak rozciągnie wsparcie dla przedsiębiorców na grudzień i styczeń
  • Rozporządzenie zakłada zwolnienie ze składek ZUS, dotacje, postojowe i dopłaty
  • Nabór wniosków ruszy 1 lutego

Jak podaje spidersweb.pl, pomimo wprowadzonych przez rząd w związku z narodową kwarantanną obostrzeń sanitarnych zakładających ograniczenie działalności wielu branż przedsiębiorcy musieli zapłacić składki na ZUS za grudzień. Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS przysługiwało im tylko za listopad.

Tymczasem w grudniu obostrzenia pozostały w mocy, w dalszym ciągu uniemożliwiając przedsiębiorcom z wielu sektorów gospodarki wznowienie działalności. Po świętach lista branż objętych ograniczeniem funkcjonowania została nawet wydłużona.

Zwolnienia ze składek ZUS

W końcu jednak rząd zdecydował się zająć sytuacją przedsiębiorców zmuszonych do opłacania składek ZUS pomimo zawieszenia działalności. - Przedsiębiorcy z branż już objętych tarczą branżową będą zwolnieni dodatkowo ze składek ZUS za grudzień oraz styczeń. Otrzymają także postojowe za te miesiące - obiecuje przywoływany przez spidersweb.pl wicepremier Jarosław Gowin.

Na mocy przyjętego rozporządzenia poszkodowani w wyniku obostrzeń mikro- i mali przedsiębiorcy, którzy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku odnotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. względem okresu porównawczego, będą mogli ponadto wystąpić o kolejną bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł.

Ksiądz pokazał wiernym zdjęcie dziennikarza Ksiądz pokazał wiernym zdjęcie dziennikarza "Gazety Wyborczej". "Nie wiem, czy ten człowiek ma żonę"Czytaj dalej

Wicepremier Gowin nie wykluczył także przedłużenia zwolnień ze składek ZUS na kolejne miesiące w przypadku podtrzymania restrykcji. W przypadku tylko częściowego zniesienia restrykcji ulgi w dalszym ciągu miałyby przysługiwać branżom, które pozostaną zamknięte najdłużej.

W przypadku spadku przychodów z działalności w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosek o co najmniej 40 proc. względem okresu porównawczego przedsiębiorcom przysługiwać będzie ponadto świadczenie postojowe. Z kolei w przypadku takiego samego spadku odnotowanego w jednym z trzech kolejnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku przysługiwać im będzie także dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.

"Dofinansowanie będzie przysługiwało przez 3 miesiące, od momentu złożenia wniosku; wnioski będzie można składać do 31 marca 2021 r." - czytamy na temat dofinansowania wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rządowym portalu informacyjnym.

Jak podaje portal spidersweb.pl, na mocy rządowego rozporządzenia zwolnieniami ze składek ZUS objęta zostanie branża hotelarska i noclegowa, pola kempingowe i pola namiotowe, jak również działalność agentów turystycznych i organizatorów turystycznych, a także "działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy".

"Celem przyjętego we wtorek przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są obecnie dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej" - czytamy na portalu gov.pl. O wspomniane ulgi i dopłaty przedsiębiorcy będą mogli wnioskować od 1 lutego.

Źródło: spidersweb.pl, ZUS

Artykuły polecane przez redakcję WTV: