Dodatkowe 5 tys. i zwolnienie ze składek ZUS. Rząd w końcu przegłosował ustawę
Rząd zdecydował się rozciągnąć ulgi dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami wprowadzonymi w związku z kwarantanną także na grudzień i styczeń. Na mocy przyjętego rozporządzenia przedsiębiorcy zostaną zwolnieni ze składek na ZUS za te dwa miesiące. Część z nich będzie mogła także liczyć na dotacje oraz dodatkowe postojowe i dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników.
- Pomimo kwarantanny przedsiębiorcy zapłacili składki ZUS za grudzień
- Rząd jednak rozciągnie wsparcie dla przedsiębiorców na grudzień i styczeń
- Rozporządzenie zakłada zwolnienie ze składek ZUS, dotacje, postojowe i dopłaty
- Nabór wniosków ruszy 1 lutego
Jak podaje spidersweb.pl, pomimo wprowadzonych przez rząd w związku z narodową kwarantanną obostrzeń sanitarnych zakładających ograniczenie działalności wielu branż przedsiębiorcy musieli zapłacić składki na ZUS za grudzień. Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS przysługiwało im tylko za listopad.
Tymczasem w grudniu obostrzenia pozostały w mocy, w dalszym ciągu uniemożliwiając przedsiębiorcom z wielu sektorów gospodarki wznowienie działalności. Po świętach lista branż objętych ograniczeniem funkcjonowania została nawet wydłużona.
Zwolnienia ze składek ZUS
W końcu jednak rząd zdecydował się zająć sytuacją przedsiębiorców zmuszonych do opłacania składek ZUS pomimo zawieszenia działalności. - Przedsiębiorcy z branż już objętych tarczą branżową będą zwolnieni dodatkowo ze składek ZUS za grudzień oraz styczeń. Otrzymają także postojowe za te miesiące - obiecuje przywoływany przez spidersweb.pl wicepremier Jarosław Gowin.
Na mocy przyjętego rozporządzenia poszkodowani w wyniku obostrzeń mikro- i mali przedsiębiorcy, którzy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku odnotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. względem okresu porównawczego, będą mogli ponadto wystąpić o kolejną bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł.
Wicepremier Gowin nie wykluczył także przedłużenia zwolnień ze składek ZUS na kolejne miesiące w przypadku podtrzymania restrykcji. W przypadku tylko częściowego zniesienia restrykcji ulgi w dalszym ciągu miałyby przysługiwać branżom, które pozostaną zamknięte najdłużej.
W przypadku spadku przychodów z działalności w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosek o co najmniej 40 proc. względem okresu porównawczego przedsiębiorcom przysługiwać będzie ponadto świadczenie postojowe. Z kolei w przypadku takiego samego spadku odnotowanego w jednym z trzech kolejnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku przysługiwać im będzie także dofinansowanie wynagrodzenia pracowników.
"Dofinansowanie będzie przysługiwało przez 3 miesiące, od momentu złożenia wniosku; wnioski będzie można składać do 31 marca 2021 r." - czytamy na temat dofinansowania wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rządowym portalu informacyjnym.
Jak podaje portal spidersweb.pl, na mocy rządowego rozporządzenia zwolnieniami ze składek ZUS objęta zostanie branża hotelarska i noclegowa, pola kempingowe i pola namiotowe, jak również działalność agentów turystycznych i organizatorów turystycznych, a także "działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy".
"Celem przyjętego we wtorek przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są obecnie dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej" - czytamy na portalu gov.pl. O wspomniane ulgi i dopłaty przedsiębiorcy będą mogli wnioskować od 1 lutego.
Źródło: spidersweb.pl, ZUS
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
- Biedronka sprzedaje wodę smakową z benzoesanem sodu. Na etykiecie zapewnia o korzystnym efekcie dla zdrowia
- Znamy dokładne powiązania między Tadeuszem Rydzykiem a Ministerstwem Kultury. Setki tysięcy złotych z naszych podatków
- Zmarł dziennikarz Radia Nowy Świat. Przegrał walkę z koronawirusem