ZUS skontroluje dorabiających emerytów. pixabay.com/Gosia K.Źródło: pixabay.com/Gosia K.
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Lutego 2020

Dorabiasz na emeryturze? ZUS może Ci jej już nigdy nie wypłacić

ZUS skontroluje te osoby dorabiające na wcześniejszych emeryturach, które nie złożą oświadczenia o swoich przychodach. Emeryci mają czas do końca lutego.

Emeryci dorabiający na wcześniejszej emeryturze mają obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości swoich przychodów. W przeciwnym wypadku czeka ich kontrola. Co więcej, obowiązek poinformowania ZUS-u o pobieranym wynagrodzeniu występuje niezależnie od jego wysokości, przypomina dziennik "Fakt".

Warto pamiętać, że nawet najmniejszy przychód musi zostać zgłoszony Zakładowi. Informacji należy udzielić przy pomocy formularza ZUS EROP. Zaznaczamy, że sprawa jest poważna. W przeciwnym wypadku ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające.

Dlaczego Polacy i Polki nie dostaną 13. emerytury? Oto haczyki, przygotuj się na nieprzyjemnościDlaczego Polacy i Polki nie dostaną 13. emerytury? Oto haczyki, przygotuj się na nieprzyjemnościCzytaj dalej

ZUS skontroluje emerytów niezależnie od wysokości dochodów

Oświadczenie nie musi być złożone osobiście. Jak wskazuje "Fakt", można je złożyć również pocztą lub przy pomocy pełnomocnika. Wystarczy zaświadczenie o wysokości przychodu od pracodawcy lub – w przypadku prowadzenia własnej działalności – oświadczenie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

ZUS zaznacza, że jeśli wynagrodzenie pobierane przez emeryta będzie przekraczało 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, Zakład może podjąć decyzję o zmniejszeniu świadczenia emerytalnego.

Na tym nie koniec. "Fakt" podaje, że w przypadku gdy przychód przekroczy 130 proc., ZUS ma prawo całkowicie zawiesić wypłatę emerytury.Warto jednak dodać, że wspomniane limity nie dotyczą osób, które nie mają obowiązku składania oświadczenia o przychodach, a zatem kobiet, które osiągnęły 60 rok życia oraz mężczyzn powyżej 65 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Przełom w sprawie Dawida Kubackiego. Jego największy rywal rezygnuje z konkursu

2. Ogromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłat

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Ogromna tragedia w polskich górach. Doszło do najgorszego, nie mieli żadnych szans, turystka nie żyje

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News