ZUS zaczął wysyłać deklaracje. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 14 Lutego 2020

10 mln Polek i Polaków otrzyma pismo z ZUS-u. Możecie mieć nieprzyjemności, lepiej się przygotować

ZUS w połowie tego miesiąca zaczął wysyłać deklaracje PIT za 2019 rok. Za kilka dni powinny dotrzeć do adresatów.

Pisma otrzymają wszystkie osoby, którym w ubiegłym roku ZUS wypłacał jakiekolwiek świadczenia. Jest ich w sumie 9,743 mln. Lepiej dokładnie przeczytać dokument wysłany przez skarbówkę, ponieważ w przypadku niezauważonego błędu mogą nas czekać nieprzyjemności.

Dzień dobry TVN zaliczyło kolejny szczyt żenady? Dowody na ustawkęDzień dobry TVN zaliczyło kolejny szczyt żenady? Dowody na ustawkęCzytaj dalej

ZUS rozsyła deklaracje podatkowe. Jakie są ich rodzaje?

W kopertach znajdziemy PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Czym się od siebie różnią? Pierwszy z wymienionych trafi w ręce rencistów i emerytów, którzy nadal otrzymują świadczenia z ZUS. PIT-40A dotyczy również tych osób, które pobierały świadczenie bądź zasiłek przedemerytalny, świadczenie kompensacyjne, zasiłek nauczycielski lub rentę socjalną.

PIT-11A dotyczy z kolei osób, które skorzystały z zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego. Ten rodzaj deklaracji dotyczyć będzie również kilku szczególnych przypadków. W tym, m.in. osób, które przed końcem roku podatkowego zgłosiły wniosek, aby ZUS nie sporządzał dla nich rocznego obliczenia podatku na PIT-40A

PIT-11 otrzymają ci, którzy pobierali świadczenie należne po zmarłym bądź alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody, w wymiarze przekazanej nadwyżki przekraczającej 700 zł miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Tragiczna wiadomość, nie żyje wspaniały Polak. Uratował dziesiątki istnień, GOPR w żałobie

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Ponad 20 osób nie żyje, jest wielu poszkodowanych. Tragiczny bilans zwiększa się z każdą godziną