ZUS popełnił poważną pomyłkę? Przez wpadkę pieniądze otrzymały osoby, które nie składały wniosków.. (zdj. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Czerwca 2020

ZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

ZUS popełnił poważną pomyłkę? Przez wpadkę instytucji państwowej pieniądze otrzymały osoby, które nawet nie składały wniosków. Chodzi o tzw. świadczenia postojowe w ramach tarczy antykryzysowej od rządu. O kuriozalnej sprawie informuje portal Money.pl oraz Wirtualna Polska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonał ogromnej pomyłki i wypłacił pieniądze osobom, które wcale nie wnioskowały o pomoc finansową. Jak to możliwe?

Kolejny wielki protest, ludzie wyszli na ulice, mają dość. Ataki na funkcjonariuszy policji oraz napady na sklepy, wszystko to wydarzyło się w BrukseliKolejny wielki protest, ludzie wyszli na ulice, mają dość. Ataki na funkcjonariuszy policji oraz napady na sklepy, wszystko to wydarzyło się w BrukseliCzytaj dalej

ZUS przez pomyłkę wypłacił pieniądze osobom, które nie składały wniosków?

Pieniądze za świadczenie postojowe należą się polskim przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej. Jednak przypadają tylko tym, którzy w wyniku kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa całkowicie stracili lub zmniejszył im się dochód. Główny problem tkwi w tym, że wiele firm, które wnioskowały o świadczenie postojowe za marzec i kwiecień nie otrzymały tych pieniędzy. Z kolei trafiły one w ręce niektórych przedsiębiorców, którzy nawet o to nie zabiegali i nie złożyli wniosków.

Jak informuje Money.pl, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doszło do ogromnej pomyłki. Jednak rzecznik prasowy ZUS twierdzi, że świadczenie postojowe wypłacane jest zgodnie z planem i tylko osobom, które faktycznie o nie wnioskowały. Według rzecznika wszystko przebiega bezbłędnie i z ich strony nie doszło do żadnej pomyłki. Jak tłumaczy rzecznik prasowy ZUS, jeśli pieniądze znalazły się na koncie osoby, która wcale nie złożyła wniosku o to świadczenie za dany miesiąc, to prawdopodobnie ktoś inny, przy składaniu wniosku, wpisał zły numer konta. Tym sposobem doszło do wpłaty środków na inne konto.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie płacicie abonamentu RTV? Minister właśnie podjął decyzję w sprawie jego ściągania
2. Polsat: Zniesienie zakazu możliwe w nocy z piątku na sobotę

Etapami otwierane będzie rzemiosło, handel, a na końcu usługi.

Jak powiedział portalowi Money.pl Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, jest także opcja, że w takiej sytuacji wniosek mogła złożyć osoba trzecia. W tym momencie mówimy już o przestępstwie. "W ostatnim przypadku jest to przestępstwo. Dlatego prosimy o ujawnienie takich sytuacji. Wówczas niezwłocznie podejmiemy kroki prawne. Zbadamy taką sprawę i w przypadku nieprawidłowości skierujemy ją do prokuratury" - podaje Paweł Żebrowski z ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd planuje nowy podatek. Będziemy musieli zapłacić dodatkowo po 300 zł
  2. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Od jutra bardzo duże zmiany. Dotyczą wszystkich
  3. Wielkopolska. Doszło do dramatycznego zdarzenia. Kobieta w ciąży i dzieci zostały ranne
  4. Wiadomości TVP znów biją rekordy żenady? W tym wydaniu nagle wydarzyło się coś kuriozalnego
  5. Monika Olejnik zbiła z tropu prezesa PiS pytaniem o brata. Jarosław Kaczyński nie był przygotowany
  6. IMGW wydało żółte alerty dla 7 województw. Nadciągają burze z gradem

Źródło: Money.pl / WP

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News