zmiany w kodeksie wykroczeń mandat dla kierowcow Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. (Zd. Il.) Marek BAZAK/East NewsŹródło: (Zd. Il.) Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 1 Czerwca 2020

Uważaj, abyś nie dostał kolosalnego mandatu. Nagłe zmiany w kodeksie wykroczeń, dotyczy każdego Polaka, który jest przewoźnikiem

Zmiany w kodeksie wykroczeń wiążą się z nowymi mandatami dla kierowców. "W taryfikatorze mandatów pojawi się wkrótce nowe wykroczenie, za które kierowca dostanie mandat" - pisano w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Przewidywane są kary dla przewoźników, który nie utrzymują środka transportu w należytym stanie sanitarnym. Kogo konkretnie to dotyczy?

"W czym rzecz? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało zmiany w taryfikatorze mandatów. A wszystko to w związku z planowaną zmianą kodeksu wykroczeń. Chodzi o zmiany w art. 117 kw, który w paragrafie 2 przewiduje karę grzywny - do 1, 5 tys. zł - albo naganę dla przewoźników, którzy obowiązani są do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. Chodzi przede wszystkim o dezynfekcję miejsc, których często dotykają pasażerowie" pisano na łamach "Rzeczpospolitej".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Andrzej Duda u o. Rydzyka w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Padły skandaliczne słowa, których nikt się nie spodziewał
2. Zmiany w 500 plus. Szczególny jest 1 lipca 2020

Jak zastrzega MSWiA, przepis ten i nowa kara jest adresowany nie do prywatnych kierowców, tylko do przewoźników - taksówkarzy, kierowców busów czy innych przewozów. Ci pierwsi powinni zadbać o środek do dezynfekcji, maseczkę i rękawiczki na wypadek, kiedy będą musieli opuścić auto np. na stacji benzynowej" - dodano w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Zadziwiające sceny na Jasnej Górze. Biskup się nie hamował, grzmiał z ambony na władze i policjęZadziwiające sceny na Jasnej Górze. Biskup się nie hamował, grzmiał z ambony na władze i policjęCzytaj dalej

 Mandat dla kierowcow może wzrosnac nawet do 1,5 tys. zł

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Admnistracji, zmiany będą ogromne. Art. 117 kw, który w paragrafie 2 przewiduje karę grzywny odnosi sie bezpośrednio do warunków higienicznych pojazdu. Oznacza to, że kierowcy, którzy nie utrzymują w odpowiedniej czystości swojego pojazdu, mogą zapłacić karę. Dotyczy to przede wszystkim sfer, które pozostają w bezpośrednim kontakcie z pasażerami. Przepisy odnoszą się jedynie do przewoźników takich jak taksówkarze, zawodowi kierowcy itp.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szykuje ogromne mandaty

Zmiany w kodeksie wykroczeń. Nowe mandaty mają wchodzić w życie i ma być ich coraz więcej. Wg ustaleń reporterów RMF FM, MSWiA składa odpowiednie wnioski, w celu wprowadzenia do taryfikatora nowych kar i to kilku. Zaliczają się do nich m.in. kary za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. W takim przypadku mandat wyniosić może od 50 zł do 250 zł. W przypadku stwarzania zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka przez zwierzę, można otrzymać do 500 zł  mandatu.

Dodatkowo rząd ma też wnieść o mandaty za  "naruszenie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy" . Kara będzie wynosiła 100 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany ekspert ocenił IV etap znoszenia obostrzeń. Kilka decyzji jest zupełnie niezrozumiałych
  2. Zwłoki mężczyzny w toalecie Urzędu Skarbowego. Tragedia w Otwocku
  3. Krystyna Pawłowicz obraziła publicznie dziecko, nie ma żadnych granic. Wszystko udokumentowane
  4. Loty do Polski i z Polski będą wznowione. Popularna linia lotnicza właśnie wydała nagły komunikat
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Nie do wiary, co się dzieje w polskich górach. Najstarsi mieszkańcy przecierają oczy ze zdumienia

Źródło: [RMF24, Rzeczpospolita]