Żłobki przeżywają spore oblężenie. Rodzice dzieci niekiedy miesiącami muszą czekać w kolejce na przyjęcie do żłobka. Teraz w dodatku szykują się podwyżki.. Pixabay/LRCLŹródło: Pixabay/LRCL
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Stycznia 2020

Złe wieści dla młodych rodziców. Szybko "przejedzą" wszelkie podwyżki i dodatki

Żłobki przeżywają spore oblężenie. Rodzice niekiedy miesiącami muszą czekać w kolejce na przyjęcie ich dzieci do żłobka. Teraz w dodatku szykują się podwyżki. To fatalna wiadomość dla wszystkich rodziców posyłających swoje dzieci do tej placówki. Bowiem od tego roku będą wyższe koszty zarówno pobytu, jak i wyżywienia maluchów. Wzrost opłat nie bierze się znikąd.

Żłobki. Szykują się podwyżki w całej Polsce na rok 2020

W 2020 pobyt dziecka w żłobku będzie rodziców więcej kosztować. Jest to jedna z konsekwencji wzrostu płac, cen energii oraz żywności. Wpływają na to czynniki zmian w polskiej gospadarce, które mogą owocować w nieprzewidziane skutki na wielu płaszczyznach i mieć w nich swoje odbicia. W przypadku żłobków mamy do czynienia z całym szeregiem takich zmian.

Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzejBiedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzejCzytaj dalej

Serwis infor.pl informuje, że od tego roku polskie rodziny czeka masowy wzrost opłat za żłobki. Dotyczy to zarówno kosztów samego pobytu malucha w placówce, jak i jego wyżywienia. Niektóre samorządy zdecydowały o podniesieniu stawek jeszcze przed nowym rokiem, inne robią to wraz z jego początkiem, czyli teraz. W zależności od gminy wzrost opłat za żłobki może sięgnąć od kilku do nawet kilkunastu procent.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost kosztów zatrudnienia, wynikający z podniesienia płacy minimalnej. Warto przy tym dodać, że to samorządy finansują funkcjonowanie publicznych żłobków, a rady gminy wyznaczają wysokość opłat oraz maksymalną stawkę na wyżywienie dziecka. Samorządy będą miały w tym roku mniej pieniędzy, a większe wydatki, zatem wzrost opłat za żłobki jest jedną konsekwencji. Do tego dochodzą podwyżki cen prądu i żywności. Stąd utrzymanie żłobków i przedszkoli publicznych oraz dzieci w nich będzie droższe.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nielegalny proceder, który wciąż dzieje się w górach. Polacy nie wiedzą, na jakie ryzyko się narażają

2. Nieleczony kaszel może prowadzić do poważnych chorób. Nie powinniśmy go bagatelizować

3. Skandaliczne słowa gwiazdora disco polo o pożarach w Australii. Jak w ogóle na to wpadł?

4. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" został dotkliwie pobity. Trafił do szpitala

5. Pod osłoną nocy doszło do ataku na bazę wojskową. Co ze stacjonującymi w Iraku Polakami?

6. Magda Gessler zrobiła im rewolucję, a potem wbiła nóż w plecy? Ludzie są oburzeni, największy skandal w okolicy

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News