Zima stulecia. (zdj. Il. ) ; Wikimedia Commons/jangol2Źródło: (zdj. Il. ) ; Wikimedia Commons/jangol2
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 24 Września 2020

Kto pamięta zimę stulecia? W następne święta śniegu może już nie być

"Zima stulecia" miała miejsce 42 lata temu, a mimo to, wielu z nas wciąż doskonale pamięta ten okres. Zasypane śniegiem ulice oraz porywisty wiatr dawał się Polkom i Polakom we znaki. W dzisiejszych czasach nie można już liczyć na podobne zjawisko.

"Zima stulecia" rozpoczęła się 31 grudnia 1978 roku. Nowy rok powitał wówczas śnieg, który padał nad całą Polską przez wiele godzin. Nie każdy dobrze wspomina ten okres. Wyjątkowo niskie temperatury oraz utrudnienia w komunikacji mogły skutecznie uprzykrzyć nawet najlepszy dzień. Dzieci i młodzież mogli zaś nieustannie cieszyć się urokami mroźnej pory roku. Śnieg był wówczas wyjątkowo dobrej jakości. Ulepione bałwany oraz przygotowane śnieżki kleiły się tak, jakby były wykonane z zakupionego wcześniej materiału.

Prowadząca Prowadząca "Nasz nowy dom" bardzo martwi się o swoje dziecko. Media mówią o kryzysieCzytaj dalej

"Zima stulecia" już do nas nie wróci?

Wraz z rozwojem technologii oraz kapitalizmu doszło do znacznego pogoroszenia się klimatu. Niemal na całym świecie wzrosły emisje szkodliwych pyłów. Globalne ocieplenie odcisnęło swoje piętno na zimie, która jeszcze 42 lata temu potrafiła zapisać się na kartach polskiej historii. Niepokojące zmiany zostały skomentowane przez ekspertkę, która przez wiele lat bada zjawiska atmosferyczne w Polsce. - Zachodzą istotne zmiany postaci opadów atmosferycznych, np. zimą rzadziej występują opady śniegu, za to częściej pojawiają się opady deszczu. Z kolei wiosną zmniejsza się zarówno wysokość opadów stałych (śniegu), jak i opadów mieszanych (deszczu ze śniegiem). Są to zmiany statystycznie istotne - deklarowała dla PAP klimatolożka Ewa Łupikasza.

Setki osób zostaną bez grosza, skrajnie niepokojące doniesienia. Carrefour nie pozostawia wątpliwościSetki osób zostaną bez grosza, skrajnie niepokojące doniesienia. Carrefour nie pozostawia wątpliwościCzytaj dalej

Jak informuje rozmówczyni PAP, opady atmosferyczne warunkują niemal każdą płaszczyznę naszego życia. Wiele procesów środowiskowych wymaga stałych opadów. Łupikasza tłumaczyłą dla PAP, że w niektórych regionach pokrywy, które powstają dzięki opadom śniegu, są głównym źródłem wody pitnej. Istotną rolę odgrywają również temperatury. Zima w 2020 roku była jedną z cieplejszych. W 1978 roku zaś najniższe temperatury sięgały nawet 40 stopni Celsjusza na minusie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czołowy dziennikarz TVP Info ordynarnie o koleżance po fachu. Wytknęła mu kłamstwo
2. Magda Gessler nigdy nie robi jej inaczej. Wybitna galaretka z kurczakiem i zaskakującym dodatkiem
3. "Doda też zarabia ciałem". Przed premierą "Dziewczyn z Dubaju" piosenkarka poddana ostrej krytyce

"Zima stulecia" szczególnie dotknęła mieszkańców Morskiego Oka. To właśnie tam odnotowano wówczas nawiększą pokrywę śnieżną. Wynosiła ona aż 267 centymentrów. Równie mroźne zimy mogliśmy zauważyć w 1962 roku.

Wszyscy byli w błędzie? Fatalne wieści dla emerytów, mogą stracić niemałe pieniądzeWszyscy byli w błędzie? Fatalne wieści dla emerytów, mogą stracić niemałe pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urządzenie połknęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?
  2. Warszawski miliarder ma nową dziewczynę. Dzieli ich 48 lat ... Kim jest Patrycja Tuchlińska?
  3. Niepełnosprawny pan Kazimierz wypadł z wózka, podczas nagrań, o pomoc prosił zdecydowanie zbyt długo. Porażająca sprawa nagłośniona przez Polsat
  4. Po wejściu do mieszkania sprawdź jedną rzecz. Złodzieje mają nowy sposób
  5. Magdalena Ogórek wolałaby nie wspominać o starym nagraniu. Okrąża internet
  6. Wideo - Tragiczny wypadek. Młodzi motocykliści nie mieli żadnych szans w zderzeniu z samochodem

Źródło: [PAP]

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News