Zakupy w czasach pandemii kłopotliwą sprawą, która musi być dobrze rozegrana i przemyślana. Rząd wprowadził korekty w rozporządzeniu.. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Kwietnia 2020

Kto i gdzie zrobi zakupy w czasie “godzin dla seniora”? Rozporządzenie przewiduje wyjątki, warto pamiętać

Zakupy w czasach pandemii to kłopotliwa sprawa, która musi być dobrze przemyślana. Rząd wprowadził dwa dni temu nowe obostrzenia w związku z panującą epidemią. Niektóre z nich dotyczą sklepów. Wyznaczono m.in. specjalne "godziny dla seniora", w których osoby starsze mogą bezpieczniej zrobić zakupy, unikając w tym czasie kontaktu z osobami młodszymi, mogącymi zarażać. Teraz rząd wprowadził korekty w rozporządzeniu. Są pewne wyjątki.

Jeśli chodzi o "godziny dla seniora", wyjątki stanowią głównie apteki i stacje benzynowe. Korekty dotyczą także rozszerzenia listy osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach. Jest to kilka z najważniejszych zmian, wprowadzonych do rozporządzenia rządowego dot. kolejnych obostrzeń w związku z epidemią.

Trwają prace nad programem 1000 plus. Do kogo wkrótce mogą trafić pieniądze?Trwają prace nad programem 1000 plus. Do kogo wkrótce mogą trafić pieniądze?Czytaj dalej

Zakupy w czasach pandemii. Rząd wprowadził korekty w rozporządzeniu. Chodzi m.in. o "godziny dla seniora"

Na stronie internetowej www.gov.pl/web/koronawirus/ pojawił się dziś komunikat, informujący o zmianach do rozporządzenia z 31 marca, wprowadzającego nowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią. Zmiany dotyczą pobytu w hotelu, miejsc pracy oraz wyjątków w "godzinach dla seniora".

Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej gov.pl, jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem. Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:

- osób w kwarantannie lub izolacji,

- personelu medycznego,

- osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),

- osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

"Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem" - czytamy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Szpital stawia na całkowicie nową w Polsce metodę leczenia z wirusa. Medycy ujawnili efekty, jest nadzieja
2. Urządzili imprezę w czasie kwarantanny. Interweniowała policja, ludzie bili brawo 

Ze strony rządowej dowiadujemy się także o zmianach, jeśli chodzi o miejsca pracy. Mianowicie pojawiły się ułatwienia dla linii produkcyjnych. 

Pracodawcy mają bowiem obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikom takiej odległości z obiektywnych względów, np. linia produkcyjna na to nie pozwala, ma prawo odstąpić od tej zasady. Jednak tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej i zachowaniem największego stopnia zasad bezpieczeństwa, związanych z epidemią.

Kolejne, bardzo ważne zmiany dotyczą "godzin dla seniora" (10:00-12:00). Chodzi o wyjątki.

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. godzin dla seniora, które polegają na obsłudze w godzinach od 10:00 do 12:00 osób tylko powyżej 65. roku życia. Obowiązuje także zasada "3 osoby na jedno stanowisko kasowe", tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.

Natomiast w czasie tych dwóch godzin apteki będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Dobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczyk
  3. Skandaliczny artykuł duchownego został usunięty, ale w sieci nic nie ginie. Znalazł sprzymierzeńca
  4. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować
  5. Dziś, między 10 a 12 Polki i Polacy stanęli na wysokości zadania. Zdjęcia mówią same za siebie
  6. Polscy turyści zalali Mazury podczas kwarantanny. Szukają noclegów "na dziko", oburzające zachowania

Źródło: wiadomosci.onet.pl