W Zakopanem w hotelach i pensjonatach odbywają się nielegalne imprezy.. Wikimedia Commons, Mgiganteus, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]Źródło: Wikimedia Commons, Mgiganteus, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 20 Lutego 2021

Imprezy w Zakopanem zmieniły miejsce. Teraz odbywają się w hotelach, aż 103 interwencje policji

W związku z poluzowaniem obostrzeń i ponownym otwarciem hoteli oraz stoków odżyły miejscowości turystyczne takie jak Zakopane. Przybyło jednak także interwencji policji wobec osób nieprzestrzegających obostrzeń. Nocą w powiecie tatrzańskim były 103 takie interwencje. Chodzi nie tylko o osoby poruszające się bez maseczek i pijące alkohol na ulicy, ale także o imprezy w hotelach czy pensjonatach.

  • 12 lutego nastąpiło poluzowanie obostrzeń
  • W związku ze wzrostem ilości zakażeń rząd rozważa ponowny lockdown
  • Tymczasem w Zakopanem turyści nie przestrzegają obostrzeń
  • Nocą z piątku na sobotę policja interweniowała w związku z tym 103 razy
  • W hotelach i pensjonatach odbywają się nielegalne imprezy

Od 12 lutego obowiązują złagodzone obostrzenia sanitarne. Otwarte zostały hotele i pensjonaty, a także kina, teatry, baseny oraz stoki narciarskie. Wstępnie nowe zasady sanitarne mają obowiązywać do 28 lutego.

"Wprowadzamy nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością. Wirus wciąż jest groźny – każdego dnia do szpitali trafiają kolejne osoby z Covid-19" - czytamy na portalu gov.pl.

W związku z poluzowaniem obostrzeń i otwarciem stoków oraz hoteli tłumy turystów wyruszyły do górskich miejscowości wypoczynkowych na południu kraju. Według nieoficjalnych doniesień na narty miał się wybrać także prezydent RP Andrzej Duda.

Kilka dni temu pojawiły się jednak informacje, że w związku ze wzrostem ilości zakażeń koronawirusem rząd może ponownie zaostrzyć restrykcje sanitarne, zamykając stoki narciarskie. Punktem krytycznym, po przekroczeniu którego restrykcje powinny zostać zaostrzone, miał być według wiceminister Olgi Semeniuk dzienny przyrost ilości zakażeń na poziomie 6-7 tysięcy.

Tymczasem już 17 lutego ilość wykrytych zakażeń koronawirusem sięgnęła 8694, 18 lutego było to 9073, 19 lutego - 8777, a dziś - w sobotę, 20 lutego - 8510 nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem. W piątek na temat ewentualnego zaostrzenia restrykcji i powrotu do ściślejszego lockdownu wypowiedział się dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Rekomenduję czekanie do środka, czyli mniej więcej do środy, czwartku w przyszłym tygodniu i wtedy podejmować decyzję. Bo chciałbym jednak zobaczyć, jak ta średnia się kształtuje. Bo my możemy tolerować pewną zwiększoną liczbę zachorowań, bo wiemy, że rozwija się akcja szczepień, bo na razie nie widzimy odbicia tej fali w hospitalizacjach i przede wszystkim w zgonach - tłumaczył minister w programie  "Tłit".

Interwencje policji w Zakopanem

Tymczasem w Zakopanem dochodzi do licznych interwencji policji wobec turystów nieprzestrzegających obowiązujących obostrzeń. Jak podaje za Polską Agencją Prasową onet.pl, rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek poinformował, że do wykroczeń dochodzi nie tylko na ulicach, gdzie interwencje dotyczą poruszania się bez maseczek, picia alkoholu czy obscenicznych zachowań.

Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelacjęAleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelacjęCzytaj dalej

- Część turystów - imprezowiczów przeniosła się z Krupówek do hoteli i pensjonatów - tłumaczy przywoływany przez onet.pl Wieczorek. Nocą z piątku na sobotę w powiecie tatrzańskim policja przeprowadziła 103 interwencje.

8 spośród tych interwencji dotyczyło głośnego zachowania w obiektach turystycznych. "Dochodziło do zakłócania ciszy nocnej przez grupy rozbawionych osób, które nie dawały spać innym wypoczywającym turystom. Nie dochodziło natomiast do spontanicznych ulicznych imprez, tak jak w ubiegły weekend" - przekazał PAP przywoływany przez onet.pl rzecznik zakopiańskiej policji.

84 z odnotowanych przez policję wykroczeń zakończyło się wystawieniem mandatu karnego. W 69 przypadkach mandat wystawiono za brak maseczki ochronnej. Z tego samego powodu skierowano także 31 wniosków o ukaranie do sądu.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: