Zakonnica emerytura. (zdj. il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: (zdj. il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 16 Lipca 2020

Jaką emeryturę naprawdę dostają zakonnice? Znamy szczegóły, nie da się ich porównać ze świadczeniami księży

Zakonnica w Kościele katolickim nie może liczyć na luksusy. Pozycja sióstr we wspólnocie jest bardzo słaba. Niewesoło wygląda także kwestia ich świadczeń emerytalnych, które znacznie odbiegają od tych, jakie otrzymują księża.

Emerytury zakonnic oraz księży i hierarchów kościelnych porównał ze sobą "Super Express". Różnice robią wrażenie.

Nagły protest w Warszawie. Polskie Babcie mają dość i wyszły na ulice, sytuacja, jakiej nie byłoNagły protest w Warszawie. Polskie Babcie mają dość i wyszły na ulice, sytuacja, jakiej nie byłoCzytaj dalej

Zakonnica - jaką ma emeryturę?

Ostatnie wzrosty emerytur oraz zarobków księży są ściśle powiązane z Funduszem Kościelnym, dzięki któremu publiczna kasa szerokim strumieniem zaczęła płynąć do ich kieszeni. - Najnowsze dane dotyczące Funduszu Kościelnego jasno mówią, że księża w Polsce skorzystali z gigantycznej, podwójnej waloryzacji emerytur, a także otrzymali trzynastki dla emerytów oraz znaczącą podwyżkę podstawowych zarobków - informuje SE. - Według nieoficjalnych informacji purpuraci, czyli najwyżsi hierarchowie kościoła w Polsce, mogą liczyć miesięcznie na ponad 17 tys. złotych emerytury i równie pokaźne lub nawet większe wynagrodzenie, które zależne jest od wielkości parafii i… hojności wiernych oraz układów z „górą” kościoła. Zakonnice mają w tej kwestii gorzej, bowiem omija ich mszalna taca czy opłaty za pogrzeby lub śluby - czytamy.

RMF Nieoficjalnie: Jest termin rekonstrukcji rządu. Padły nazwiska do dymisjiRMF Nieoficjalnie: Jest termin rekonstrukcji rządu. Padły nazwiska do dymisjiCzytaj dalej

Niestety, zakonnice, które nie zajmują się katechezą w szkole, nie mogą liczyć na emeryturę, która przekroczyłaby minimalne świadczenie przewidziane prawem. Dzieje się tak, bowiem składki na poczet ich emerytur są minimalne. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. TVN ujawnia cennik. U Kuby Wojewódzkiego najdrożej
2. Smutna wiadomość dla seniorów. Zmieniono plany, nie mogą liczyć na wsparcie od rządu

Tymczasem wkład zakonnic w życie Kościoła jest ogromny. Według ostatnich danych Komisji Episkopatu Polski nad Wisłą pracuje ponad 20 tys. sióstr zakonnych. Zakonnice prowadzą m.in. niemal 400 przedszkoli, 47 punktów wydawania żywności, 115 szkół podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych, 29 domów opieki a także 64 placówki opiekuńczo-wychowawcze (w tym domy dziecka). Siostry zakonne prowadzą też ok. 500 portali internetowych oraz ok. 400 stron/kont na Facebooku i Twitterze. Pracują najczęściej bez jakiegokolwiek umocowania typu umowa o pracę. Z tego powodu nie mogą być pewne swojej przyszłości, a w razie odejścia z zakonu tracą dosłownie wszystko, nie mając jednocześnie szans na jakiekolwiek świadczenia. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła akcja służb w Warszawie. Strażacy wchodzą do mieszkania przez balkon
  2. Duda otrzymał maila z ogólnodostępnej domeny. W Kancelarii Prezydenta się nie zorientowali
  3. Wyciekło stare nagranie Danuty Holeckiej, nigdy nie publikowane w sieci. Pamiętacie ją taką?
  4. Nieoficjalnie: Będzie rekonstrukcja rządu? Podano kto ma odejść
  5. Bosak w II turze nie poparł oficjalnie żadnego z kandydatów. Ale już w czerwcu dał do zrozumienia, na kogo zagłosuje
  6. 21 ofiar i ponad 1600 osób ewakuowanych. Porażający dramat w Azji. Koszmar nadszedł w jednej chwili

Źródło: Super Express