Zakłady pogrzebowe są w stanie wysokiego ryzyka zagrożenia epidemicznego? Czy ich pracownicy mogą czuć się bezpieczni?. PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News (zdjęcie ilustracyjne)
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 19 Kwietnia 2020

Dramatyczna sytuacja pracowników zakładów pogrzebowych. RPO ujawnia przykre szczegóły

Zakłady pogrzebowe są w stanie wysokiego ryzyka zagrożenia epidemicznego? Czy ich pracownicy mogą czuć się bezpieczni, czy raczej mają prawo do obaw przed zakażeniem koronawirusem? Wiele wskazuje na to, że sytuacja pracowników zakładów jest dramatyczna. Sytuację i jej przykre szczegóły ujawnia Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Przepisy o postępowaniu ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19 są nieprecyzyjne" - napisał w liście do głównego inspektora sanitarnego rzecznik praw obywatelskich, prosząc o odniesienie się do tej sprawy. Rzecznik zauważa m.in., że pracownicy zakładów pogrzebowych są w nieodpowiedni sposób chronieni przed zakażeniem.

Skandal, który oburzył całą Polskę. Wyciekły dane osób w kwarantannie, prokuratura bada sprawęSkandal, który oburzył całą Polskę. Wyciekły dane osób w kwarantannie, prokuratura bada sprawęCzytaj dalej

Zakłady pogrzebowe są w stanie wysokiego ryzyka zagrożenia epidemicznego? Czy ich pracownicy mogą czuć się bezpieczni?

Należy zachować szczególne środki ostrożności i odstąpić od standardowych procedur, takich jak mycie zwłok, w sytuacji kiedy zmarły był zakażony wirusem SARS-CoV-2. W rozporządzeniu ministra zdrowia z 3 kwietnia zapisano także, że w przypadku zwłok takich osób należy przeprowadzić ich dezynfekcję specjalnym płynem odkażającym o wirusobójczym spektrum działania.

Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem, należy unikać ubierania zwłok do pochówku, a także okazywania zwłok. Należy też poddać odkażeniu pomieszenia, w których przebywało ciało zakażonego zmarłego.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najstarszy, żyjący polski aktor ujawnił że jest gejem na antenie TVP. Poruszające do łez wyznanie ikony
2. Skoczyli ze spadochronem z 20 piętra. Nagrali ich sąsiedzi, sprawę bada policja

Jednak mimo wymienionych procedur postępowania, zdrowie pracowników wciąż może być zagrożone. Ich obawy z tym związane, wiele wskazuje na to, że są słuszne. W piśmie wystosowanym do GIS, rzecznik praw obywatelskich poinformował, że docierają do niego niepokojące sygnały o braku bezpieczeństwa sanitarnego pracowników zakładów pogrzebowych i problemach związanych z nałożonymi na nich nowymi obowiązkami. Jak dowiadujemy się ze strony "Polsat News", rzecznik powołuje się na prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztofa Wolickiego. Według niego przedsiębiorcy pogrzebowi nie otrzymali żadnych procedur dotyczących odbioru osób zmarłych z domów objętych kwarantanną.

Spore wątpliwości może budzić także nieprecyzyjnie określony stan "zaistnienia konieczności" mycia zwłok. Nie wiadomo więc, jak można to rozpatrywać i w jakich dokładnie przypadkach należy od tego odstąpić. Nieścisłości podobnych w przepisach jest niestety więcej, niejasna jest chociażby kwestia pozbywanie się zabrudzonych kombinezonów i przebieranie się pracowników. Rzecznik zwrócił się do głównego inspektora sanitarnego, aby ten rozważył wystąpienie do ministra zdrowia w celu doprecyzowania przepisów rozporządzenia. 
 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  2. Lidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasie
  3. Zaskakujący wpis Moniki Olejnik. Ujawniła ważne wspomnienie o Marii Kaczyńskiej
  4. Polsat wyemituje jutro program, który wielu osobom się nie spodoba. Nagrania z porażających interwencji wstrząsnęły internetem
  5. Ojciec wywiesił przed szpitalem dziecięcym niezwykły baner. Trudno powstrzymać wzruszenie
  6. Będzie druga fala koronawirusa, włoski ekspert WHO jest pewien. Podał termin

Źródło: Polsat News