Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podała szczegóły planów na najbliższe lata.. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Lutego 2021

Prezeska ZUS Gertruda Uścińska zapowiada transformację cyfrową całego systemu zabezpieczenia społecznego

Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podała szczegóły planów na najbliższe lata. „Przygotowujemy transformację cyfrową całego systemu zabezpieczenia społecznego”, poinformowała Gertruda Uścińska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

  • Gertruda Uścińska podsumowała minione 5 lat swojego urzędowania
  • Prezeska ZUS zapowiedziała cyfryzację całego systemu zabezpieczenia społecznego
  • „Kierunek wytyczyła epidemia i tarcza antykryzysowa”, przekazała szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

To było bardzo pracowite 5 lat. Przychodziłam do ZUS z konkretnymi pomysłami i większość z nich udało się zrealizować, choć w międzyczasie pojawiały się nowe. To jest niekończąca się opowieść – powiedziała PAP Gertruda Uścińska.

Jako dwie fundamentalne reformy wskazała e-składkę oraz e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie).

Zmiany w ZUS

Dzięki e-składce nastąpiło uproszczenie i uszczelnienie systemu poboru składek na ubezpieczenia społeczne. Zwiększyło to dyscyplinę płatniczą teraz już 2,7 mln płatników składek. Płatnicy nie muszą opisywać przelewów, co powodowało problemy skutkujące kilkudziesięcioma tysiącami błędów miesięcznie – przekazała szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

I dodała: – Jako jednemu z nielicznych krajów w Europie udało nam się również wprowadzić elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia 2018 r. można wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wyłącznie w postaci elektronicznej.

Piasecki zapytał Sobonia o afery rządu PiS wykryte przez publiczne media. Polityk nie potrafił odpowiedziećPiasecki zapytał Sobonia o afery rządu PiS wykryte przez publiczne media. Polityk nie potrafił odpowiedziećCzytaj dalej

Uścińska wskazała, że po doświadczeniach z okresu pandemii nie wyobraża sobie działalności ZUS-u i ochrony zdrowia bez wspomnianej reformy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje cyfryzację

Pytana o plany o najbliższe lata, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazała „projekty mające na celu transformację cyfrową nie tylko samego Zakładu, ale całego systemu zabezpieczenia społecznego”. Przyznała, że kierunek zmian wytyczyła pandemia oraz tarcza antykryzysowa. – Musi być elektronicznie, automatycznie, zdalnie i bezgotówkowo – zaznaczyła.

Jako jeden z najważniejszych projektów Gertruda Uścińska wskazała „odciążenie przedsiębiorców dzięki Jednolitemu Plikowi Ubezpieczeniowemu jako podstawowemu narzędziu komunikacji płatników z ZUS”. Zakład ma wziąć na siebie odpowiedzialność za rozliczanie składek przez firmy. Poprzez automatyzację rozliczeń liczba błędów i nadużyć ma zostać zmniejszona.

Chcemy też zautomatyzować wypłatę świadczeń, a także ubankowić ich wypłatę. Udostępnimy aplikacje mobilne i płatności mobilne składek, a także nowy portal ZUS na miarę XXI wieku, zintegrowany z platformą gov.pl. Kontakt z ZUS będzie wygodny, intuicyjny, innowacyjny i estetyczny. Pozwoli naszym klientom na łatwy dostęp do swoich danych i rozliczeń z ZUS oraz na łatwe sprawdzenie, na jakim etapie jest nasza sprawa w tym urzędzie – przekazała rozmówczyni PAP.

Uścińska wspomniała też utworzenie „rządowej chmury danych”, która miałaby umożliwić sprawne przekazywanie informacji między instytucjami państwowymi.

Nie wszystkie z poruszanych kwestii wyglądają jednak równie różowo. Szefowa ZUS zwróciła uwagę, że według prognoz liczba osób pobierających świadczenia niższe niż minimalne będzie rosła.

Obecnie emerytury na poziomie kilkuset bądź kilkudziesięciu złotych (niekiedy zaledwie kilka groszy) pobiera 310 tys. seniorów. Za kilka lat grupa może jednak liczyć przeszło pół miliona emerytów.

źródło: PAP

Artykuły polecane przez redakcję WTV: