Zakażenie wirusem HIV może dotyczyć nas wszystkich. WikipediaŹródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 15 Grudnia 2019

Naprawdę myślisz, że ciebie to nie może dotyczyć? Nieoczywiste objawy zakażenia wirusem HIV

Zakażenie wirusem HIV bardzo często jest trudne do wykrycia i większość osób długo może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest nosicielem wirusa HIV. Dodatkowo groźny jest tutaj syndrom wyparcia - wydaje nam się, że problem ten nas nie dotyczy i kojarzymy go raczej głównie tylko z dawnymi czasami i narkomanami (heroinistami) w roli głównej. Jednak robimy duży błąd, tak myśląc. Oto najczęstsze przyczyny i objawy zakażenia tym groźnym wirusem.

HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności, na którego niestety nie ma żadnej szczepionki. Są jedynie lekarstwa, które potrafią utrzymać go w ryzach i nie pozwalać mu narastać powyżej poziomu, w którym zakażenie przekształca się w AIDS - czyli śmiertelnie groźną chorobę. Wirusem HIV można zarazić się poprzez kontakt z ludzkimi wydzielinami: krwią, nasieniem, wydzieliną pochwy czy mlekiem matki. Całe szczęście nie dotyczy to śliny ani potu.

Świąteczne piosenki mogą być niebezpieczne? Naukowcy doszli do zaskakujących wnioskówŚwiąteczne piosenki mogą być niebezpieczne? Naukowcy doszli do zaskakujących wnioskówCzytaj dalej

Jeżeli miałeś ostatnio przypadkowy kontakt seksualny bez zabezpieczenia, lepiej obserwuj się uważnie, zwracając uwagę szczególnie na objawy takie jak:

1. Gorączka i dreszcze
Podwyższona temperatura, ale nieprzekraczająca zwykle 38,5 stopnia Celsjusza i dreszcze - to jeden z najczęściej występujących objawów zakażenia HIV. "Podnosząc temperaturę, Twoje ciało stara się zwalczyć obce organizmy, które wtargnęły do jego wnętrza" - wyjaśnia dr Michael Horberg, szef zespołu zajmującego się HIV/AIDS we wspólnym projekcie Johns Hopkins i Kaiser Permemente. Niestety, w przypadku HIV, gorączka jest nieskuteczna i nie radzi sobie z tym wirusem. 

2. Nocne poty
Zwróć uwagę na to jak często i kiedy się pocisz - jeśli w letnią, upalną noc budzisz się mokra od potu, to nic dziwnego, lecz w przypadku kiedy w Twojej sypialni nie jest za gorąco, a może nawet panuje przyjemny chłodek, a Ty i tak co noc zalewasz się potem, to już może zaniepokoić, gdyż jedną z przyczyn może być właśnie wirus HIV.

3. Wysypka
Niektórzy ludzie zakażeni wirusem HIV skarżą się na czerwoną wysypkę. Pojawia się ona zwykle na całym ciele, ale bywa, że ograniczona jest tylko do jednego lub dwóch miejsc. "To nie są pojedyncze ledwo widoczne kropki, tylko równomierne zaczerwienienie całych obszarów. Przypomina to reakcję alergiczną na leki" - wyjaśnia dr Horberg. Wysypka trwa zazwyczaj około tygodnia i raczej nie swędzi.

4. Ból gardła
Wywołany zakażeniem stan zapalny może też objąć gardło, powodując ból i trudności w przełykaniu. W odróżnieniu od anginy, lekarz nie widzi białych wykwitów w gardle, tylko zaczerwienienie i ewentualnie spulchnienie śluzówki.

5. Wszystko Cię boli i jesteś wiecznie zmęczony i senny
Zaraz po zakażeniu, przez co najmniej tydzień, zakażeni pacjenci często skarżą się na uczucie rozbicia. Bolą ich mięśnie, głowa i stawy - czujesz się potwornie zmęczony i nie masz na ochoty ani nic siły. Proste codzienne czynności sprawiają Ci ogromny trud i wysiłek. Nie chce Ci się także chodzić do pracy. "Ciało walczy ze wszystkich swoich sił z wirusem i jest zmęczone" - wyjaśnia dr Horberg.

6. Powiększone węzły chłonne
Na szyi, pod pachami i w pachwinach pojawiły Ci się węzły chłonne? One bowiem są odpowiedzialne za produkuję komórek walczących z intruzami. Gdy organizm zostaje zaatakowany przez wirus HIV, węzły pracują pełną parą i u ponad jednej trzeciej chorych ulegają powiększeniu. Jeśli wyczujesz zgrubienia w wyżej wspomnianych miejsach na ciele - koniecznie udaj się do lekarza. Powiększone węzły chłonne to objaw, który może świadczyć o wielu innych poważnych chorobach, nie tylko o zakażeniu HIV, więc lepiej go nie lekceważyć.

7. Afty
Afty to charakterystyczne białe, otwarte, zazwyczaj okrągłe i bardzo bolesne owrzodzenia błony śluzowej, pojawiające się na ustach, kącikach ust i w okolicach ust. Mogą pojawiać się także na wewnętrznych stronach warg, policzków, czasami nawet na języku. Afty są bardzo wrażliwe na dotknięcia i nie lubią kwaśnych pokarmów. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne, silny stres, alergia pokarmowa, a także właśnie mogą być objawem zakażenia wirusem HIV.

8. Utrata wagi
Jeśli przez dłuższy czas jesteś zakażony wirusem HIV, tracisz wyraźnie na wadze i nie masz apetytu. To nie jest gwałtowne chudnięcie, trwa zazwyczaj kilka miesięcy, ale mimo wszystko jest dość mocno zauważalne. Utrata wagi, która nie wynika z określonych działań w tym kierunku, takich jak dieta czy zwiększona aktywność fizyczna, ani też nie jest to związane ze stresem, którego w ostatnim czasie nie przeżywasz, powinna być sygnałem ostrzegawczym i jeśli Twoi bliscy zacznają Ci mówić, że schudłeś, to lepiej tego nie lekceważ.

ZOBACZ TAKŻE:

1. 500 plus już nie w formie pieniędzy dawanych do ręki. W 2020 szykują się olbrzymie zmiany

2. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył

3. Iberion - grupa mediowa przyszłości

4. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion

5. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją

6. Najpierw 14-letnia Dżessika współżyła z 2 chłopakami w szkolnej toalecie, ale później było już tylko gorzej. Rzeczy, które kazała zrobić Sebastianowi są po prostu straszne