Wzrost cen owoców i warzyw. (zd. il) pixabay.com/FzŹródło: (zd. il) pixabay.com/Fz
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 26 Maja 2020

Gigantycznym problemem nie tylko pandemia. Ceny idą w górę też z innego powodu, zapłacimy wszyscy

Wzrost cen warzyw i owoców, z którym mamy obecnie do czynienia nie jest skutkiem jedynie pademii koronawirusa w naszym kraju. Przyczynami podniesienia cen niektórych produktów są w głównej mierze występujące w Polsce susze oraz wyjątkowo zimny maj.

Warto zauważyć, że do trudnej sytuacji rolników przyczyniają się nie tylko ograniczenia nałożone z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce, które zatrzymały część pracowników poza granicami naszego kraju. Do problemów producentów warzyw i owoców dochodzą również katastrofalne warunki pogodowe. W kwietniu odnotowano najniższe opady od przeszło 50 lat. Dodatkowo kolejny miesiąc przyniósł niespodziewane przymrozki. Największym problemem, z jakim muszą zmagać się plantatorzy wydają się być jednak susze, które powodują ogromne straty w plonach.

Profesor Simon nie dał się uciszyć TVP, teraz ujawnia niewygodne prognozy. Ma ostrzeżenie dla wszystkich PolakówProfesor Simon nie dał się uciszyć TVP, teraz ujawnia niewygodne prognozy. Ma ostrzeżenie dla wszystkich PolakówCzytaj dalej

Wzrost cen owoców i warzyw w Polsce skutkiem susz

"W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2020 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski", napisano w oficjalnym komunikacie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, którego treść przytacza portal rmf24.pl. Z informacji przekazanych przez IUNG wynika, że susze rolnicze występują na terenie niemal całego kraju. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Lechowi Wałęsie puściły nerwy. Bardzo wulgarne słowa w kierunku Andrzeja Dudy
2. Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnych

"Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -120 do -179 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Brak dostatecznej ilości opadów zwłaszcza w trzeciej dekadzie marca oraz w znacznej mierze również w kwietniu spowodowały, że wystąpił duży niedobór wody w glebie, który negatywnie wpłynął na oziminy, truskawki i krzewy owocowe zwłaszcza zlokalizowane na glebach bardzo lekkich i lekkich.", czytamy w raporcie. Według ekspertów obecne warunki pogodowe spowodują zmniejszenie plonów o nawet 20 proc.

Mniejsze plony spowodują w konsekwencji znaczny wzrost cen. Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej przekazał informacje na temat aktualnych cen poszczególnych owoców: "Susza daje nam się wszystkim we znaki. Odczujemy to zwłaszcza w portfelach. Zwłaszcza że sezon za pasem. Pierwsze truskawki, borówki i czereśnie pojawiły się już w sprzedaży. Ceny szokują. Czereśnie kosztują po 70 zł/kg, maliny sprzedawane są za 60 zł/kg, a truskawki za 25 zł/kg", czytamy we wpisie IRME na Twitterze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pracodawcy dostają nowe narzędzia. Tysiące pracowników stracą swoje pensje, nawet na rok
  2. Z samochodu nic nie zostało. Nie żyje jedna osoba. Tragiczny wypadek na słupie
  3. Nauczyciele do pracy przy czereśniach. Minister ma dla nich propozycję
  4. Spadek poparcia dla PiS, jakiego jeszcze nie było. Wynik sondażu zamiesza na Nowogrodzkiej
  5. Agata Duda na zaskakujących zdjęciach sprzed wielu lat. Bardzo się zmieniła, poznalibyście?
  6. Zagrożenie prawie w całej Polsce, bezpieczne tylko kilka regionów. Trzeba bardzo uważać

Źródło: rmf24.pl / twitter.com / @FundacjaIRME