Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż.. Wikimedia Commons
Źródło: Wikimedia Commons
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 10 Grudnia 2019

Z kim Duda zmierzy się w II turze? Przełomowy sondaż

Wybory prezydenckie 2020 za pasem. Według najnowszego sondażu pracowni Social Changes na podium znajdą się czterej kandydaci: Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia, który kilka dni temu potwierdził swój start w wyborach. Przewidywana jest także II tura wyborów. Czy obecny prezydent może spać spokojnie i nie martwić się o swoją pozycję?

Szymon Hołownia w niedzielę oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Wcześniej były to tylko niepotwierdzone domysły. Najnowszy sondaż pracowni Social Changes daje Hołowni 9% poparcia, co oznacza trzecie miejsce na podium ex aequo z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Małgorzatą Kidawą-Błońską w badaniu otrzymała 25% poparcia. Andrzej Duda z wynikiem poparcia 44% niezmiennie prowadzi. Jednak czy to wystarczy, żeby Prezydent Duda mógł być pewny wygranej?

Jest oficjalna deklaracja Szymona Hołowni ws. startu w wyborach prezydenckich 2020Jest oficjalna deklaracja Szymona Hołowni ws. startu w wyborach prezydenckich 2020Czytaj dalej

Wybory prezydenckie 2020 - najnowszy sondaż

Prezydent Andrzej Duda, w porównaniu z listopadowym sondażem Social Changes dla portalu wPolityce.pl, stracił 3 punkty procentowe. Poparcie dla Andrzeja Dudy na poziomie 44% oznacza, że nie wygrałby w pierwszej turze. W kolejnym głosowaniu polityk zmierzyłby się z Małgorzatą Kidawą-Błońską, z popraciem na poziomie 25%.

Tuż za nimi na podium znaleźli się Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Znany dziennikarz oraz lider PSL mogą liczyć w tej chwili na równo 9% głosów poparcia.

Na poparcie 8% wyborców może liczyć Adrian Zandberg, a Grzegorz Braun z Konfederacji na 5%.

Sondaż został przeprowadzony jeszcze przed ogłoszeniem startu przez Szymona Hołownię, a także przed ujawnieniem pierwszych wyników prawyborów w Konfederacji, w których prowadzi Krzysztof Bosak.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 28 listopada do 3 grudnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1028 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłagane

2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać

3. Myśleliśmy, że to fake. Prawicowy polityk przekroczył granice absurdu i obrzydliwości

4. Czy 500+ zostanie wypłacone przed świętami? Mamy informacje

5. Jurek Owsiak uderza w Jacka Kurskiego. Poszło o Olgę Tokarczuk

6. Media dotarły do informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Konieczna jest kolejna operacja