wybory prezydenckie. Marcin BiałekŹródło: Marcin Białek
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 30 Kwietnia 2020

Byli prezydenci niespodziewanie łączą siły. Ujawniono treść listu

Wybory prezydenckie nie mogą się odbyć w sytuacji epidemii - z takim apelem do rządzących wyszło dziewięciu byłych premierów i prezydentów. Zdaniem polityków wybory w takim kształcie nie będą uczciwe.

Apel został przekazany przez ekonomistę i byłego ministra finansów Leszka Balcerowicza. W komentarzu do niego Balcerowicz pisze, że o szczególnej odpowiedzialności byłych rządzących. Zdaniem ekonomisty polega ona na służeniu radą w sytuacjach przełomowych.

Agata Duda otrzymała zatrważający list od żony polityka. Treść odbiera mowę, nikt się nie spodziewałAgata Duda otrzymała zatrważający list od żony polityka. Treść odbiera mowę, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Wybory prezydenckie - apel polityków

"Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej powinny być przeprowadzone w zgodzie z przepisami Konstytucji i w sposób niebudzący wątpliwości co do ich powszechności, równości, tajności i uczciwości." - czytamy w oświadczeniu. Wątpliwości co do naruszania przymiotników wyborczych mogą budzić m.in. kwestie głosowania poza granicami kraju oraz głosowanie poza miejscem zamieszkania. Podnoszony jest argument, że poczta nie ma możliwości "namierzenia" ludzi mieszkających poza miejscem zameldowania. Niemożliwe będzie więc dostarczenie kart do głosowania. Problem również w samych pakietach wyborczych i procedurze głosowania, mogącej naruszać tajność wyborów. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. 3,5-letni Kacperek nadal nie odnaleziony. Opublikowano film z miejsca poszukiwań, poruszający widok i dramatyczny materiał dziennikarza WP
2. 76-latka skręcała w lewo, wjechała pod samochód. Reanimacja na ulicy, kobieta nie żyje

"Konstytucja przewiduje sytuację stanu nadzwyczajnego, który powoduje przesunięcie terminu wyborów z zachowaniem ciągłości władzy. Pandemia na terenie całego kraju jest oczywistym nadzwyczajnym stanem klęski żywiołowej" - czytamy dalej. Zdaniem konstytucjonalistów obecne zakazy i obostrzenia są po prostu nieogłoszonym oficjalnie stanem nadzwyczajnym, w trakcie którego przeprowadzanie wyborów jest po prostu niedozwolone.

"Forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość wybory korespondencyjne uchwalono wbrew Konstytucji i regulaminowi Sejmu. Nie będą ani powszechne, ani równe. Nie dają gwarancji, że wszyscy wyborcy otrzymają karty do głosowania. Stwarzają możliwości nielegalnego oddawania głosu za innych. Nie zapewniają tajności głosowania. Uniemożliwiają obywatelom skuteczną kontrolę uczciwości wyborów. Ich przeprowadzenie w czasie panującej epidemii stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli. Procedura korespondencyjnego głosowania w takiej formule i czasie, jak proponuje rządząca partia, to pseudowybory. Nie weźmiemy w nich udziału. Mamy nadzieję, że podobnie uczynią kandydaci i wyborcy, którzy podzielają naszą troskę o demokratyczną przyszłość Polski", brzmi dalej oświadczenie.

Podpisali się pod nim prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski a także premierzy Ewa Kopacz, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller oraz Marek Belka. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  2. EBC: Z ważnym komunikatem dla wszystkich. Odetchniesz z ulgą
  3. Nie żyje wielki Polak, były żołnierz AK. Znał pewną tajemnicę, o której wie niewielu
  4. Wielki protest pracowników medycznych. Otrzymali upokarzającą premię, wielu będzie oburzonych
  5. Była dziennikarka TVP przechodzi ciężkie chwile. Prześladowano ją, dużo straciła, sprawa jest poważna
  6. Zapytali Szumowskiego o szczegóły wakacji. Ogromne rozczarowanie dla setek tysięcy Polaków
     

Źródło: PAP