Wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja. Kto wygrałby w pierwszej turze?. Wikipedia/Radosław CzarneckiŹródło: Wikipedia/Radosław Czarnecki
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 26 Marca 2020

Sondaż, jakiego jeszcze nie było. Wiemy, co stanie się, jeśli wybory nie zostaną przełożone

Wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja. Wszystko wskazuje na to, że mimo wielu głosów sprzeciwu ze strony Polek i Polaków, wybory odbędą się w zaplanowanym terminie. Jeżeli faktycznie nie zostaną przełożone, wygra je prawdopodobnie Andrzej Duda. I to w pierwszej turze. Frekwencja zaś wyniesie tylko 31 procent.

Jak wynika z danych najnowszego sondażu wyborczego Kantar dla "Gazety Wyborczej", jeśli wybory odbędą się bez zmian, czyli w zaplanowanym jak dotąd terminie 10 maja, wygra je Andrzej Duda.

Nie żyją dwie osoby zakażone wirusem, zamknięto oddział. Ministerstwo jednej nie wlicza do statystykNie żyją dwie osoby zakażone wirusem, zamknięto oddział. Ministerstwo jednej nie wlicza do statystykCzytaj dalej

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: jeśli 10 maja - Andrzej Duda zwycięża w pierwszej turze

Obecny prezydent, który zabiega o fotel prezydencki w drugiej kadencji, ma dużą szansę na wygraną. Jeżeli wybory odbędą się 10 maja, Andrzej Duda otrzyma w pierwszej turze aż 65 proc. głosów. Jeśli zaś wybory odbędą się w innym czasie, już po epidemii, będzie to ok. 44 proc. Frekwencja 10 maja może wynieść jedynie 31 procent. Według "Gazety Wyborczej" stanie się tak, gdyż to głównie wyborcy PiS odważą się wyjść z domu i pójść do urn wyborczych w celu oddania swojego głosu.

Co z resztą kandydatów? Wszystko wskazuje na to, że jeśli wybory odbędą się w terminie, mają oni marne szanse. Małgorzata Kidawa-Błońska miałaby bowiem otrzymać jedynie 10 proc., a pozostali kandydaci zaledwie pomiędzy 4 a 6 proc.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Media Rydzyka w przetargu na nekrologi. Niepokojące doniesienia
2. Seria pożarów na Ursynowie. Mieszkańcy boją się podpalacza, musieli uciekać na balkony

Jak podaje "GW", z najnowszego sondażu wynika, że decyzja Prawa i Sprawiedliwości, by przeprowadzić wybory podczas epidemii koronawirusa, budzi ogromny sprzeciw - 73 proc. Polaków popiera ich przełożenie na później z powodu epidemii. Tylko 19 proc. uważa, że powinny się odbyć 10 maja - podała gazeta w czwartkowym wydaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fatalne wieści ws. reprezentantów Polski. 13 zawodników zagrożonych koronawirusem
  2. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
  3. Tysiące Polaków mogą stracić pracę? Po cichu wydano nowe rozporządzenie, szykują się poważne problemy
  4. Alarm bombowy w polskim szpitalu. Ujawniono korespondencję z prowodyrem
  5. W ostatniej chwili poinformowano o nocnej ofercie, potrwa tylko do rana. Sprzęt RTV i AGD prosto pod drzwi
  6. 21-dniowy zakaz wychodzenia z domu w kolejnym kraju. Kto go złamie, tego biją i każą robić pompki

Źródło: fakty.interia.pl / GW