wybory prezydenckie. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 1 Czerwca 2020

Wszystko stało się jasne. Jest oficjalna uchwała ws. wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja. Do głosowania jednak nie doszło z powodu pandemii oraz braku porozumienia politycznego w sprawie sposobu i daty głosowania. Potwierdzająca nieodbycie się wyborów uchwała Państwowej Komisji Wyborczej została właśnie opublikowana przez Radę Ministrów.

Rząd bardzo długo zwlekał z opublikowaniem uchwały PKW. Łącznie zajęło to 22 dni, mimo że przepisy mówią o obowiązku "niezwłocznej" publikacji tego typu dokumentów w Dzienniku Ustaw.

Tragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeTragiczne doniesienia obiegły media. Nie żyje b. poseł, przykre informacjeCzytaj dalej

Wybory prezydenckie: Głosowanie najpewniej 28.06

O opublikowaniu uchwały PKW w sprawie wyborów prezydenckich poinformował dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk – W sobotę otrzymaliśmy kolejną ekspertyzę potwierdzającą taki fakt, że można uchwałę opublikować. Sytuacja jest ekstraordynaryjna. Tego rodzaju uchwała wprost w Kodeksie wyborczym nie jest przewidziana. Chcieliśmy przeanalizować sytuację prawną, wszystkie konsekwencje. W sobotę ostatnia analiza spłynęła i dzisiaj uchwała została opublikowana – stwierdził.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiające sceny na Jasnej Górze. Biskup się nie hamował, grzmiał z ambony na policję
2. Dobry SUV nie musi kosztować cię krocie. Wystarczy 30 tys. zł i pogromca wszelkich szos może być twój

Jednocześnie tłumaczył powody opóźnienia publikacji – Pierwszy to zgodność z prawem, zgodność z obwiązującymi przepisami, tak żeby nie popełnić deliktu. Drugi aspekt jest taki, że gdyby ta uchwała została ogłoszona wcześniej, pani marszałek ogłaszałaby wybory w oparciu o ustawę korespondencyjną. Jak pamiętam wiele wypowiedzi wielu prominentnych polityków prominentnych, to chyba nikt nie chciał wyborów w oparciu o głosowanie korespondencyjne – mówił. 

Wszyscy politycy partii rządzącej zgodnie podkreślają, że 28 czerwca jest ostatnią możliwą datą przeprowadzenia wyborów. Komentatorzy polityczni wskazują jednak, że powodem stanowczości PiS w tym temacie nie są względy prawne, lecz bardzo duży trend spadkowy, jaki w sondażach notuje urzędujący prezydent. Andrzej Duda stracił w ciągu ostatnich tygodni kilkanaście punktów procentowych. Na ten moment nie widać również zbyt wielkich szans na odwrócenie tego trendu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawdziwy przełom w badaniach nad koronawirusem. Eksperci odkryli ważną zależność
  2. Rewolucja w McDonald's. Popularne burgery w nowym wydaniu. Co się zmieniło?
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. 10 osób zginęło, wprowadzono pilny stan wyjątkowy. Amanda uderzyła, tragiczna wiadomość ze świata

Źródło: TVN24