Wybory prezydenckie: apel Episkopatu Polski. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Kwietnia 2020

Polscy biskupi wystąpili z apelem ws. wyborów. Nie wszyscy będą zadowoleni

Wybory zbliżają się wielkimi krokami, choć nadal nie jest jasne, w jakiej odbędą się one formie. Z apelem o rozsądek do rządzących wystąpiła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, mówiąc o konieczności "wypracowania wspólnego stanowiska".

Treść listu Rady Stałej KEP przytacza Polsat News. Jak czytamy, polscy biskupi zwrócili się "z apelem do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich".

Hierarchowie zaznaczyli, że Kościół nie zamierza uczestniczyć w stricte politycznych sporach. Wspomniano jednak konieczność "pełnego życzliwości przypominania o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego".

Jest oficjalne oświadczenie Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckichJest oficjalne oświadczenie Donalda Tuska ws. wyborów prezydenckichCzytaj dalej

Wybory prezydenckie i "troska o dobro wspólne"

"Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych. Życzymy odpowiedzialnym za rządy naszym państwem, aby potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii. Przypominamy, że racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne", czytamy w liście polskich biskupów, cytowanym przez polsatnews.pl.

Duchowni wskazali, że w obecnej sytuacji nieodzowne jest poszukiwanie dialogu celem znalezienia rozwiązań zapewniających uczciwe i wolne wybory. Dodano, że "w tej trudnej sytuacji, jaką przeżywamy, powinniśmy dbać o kultywowanie dojrzałej demokracji, ochronę państwa prawa, budowanie – mimo różnic – kultury solidarności, także w sferze polityki".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Atakowało go TVP, ale wciąż walczy o dobro pacjentów. Ekspert ujawnił niepokojące fakty
2. Pracownik Kauflandu zakażony koronawirusem. Kilkanaście osób na kwarantannie

Nie zabrakło również typowej dla nauczania Kościoła narracji. Zdaniem biskupów wybór kandydata powinniśmy uzależnić nie tylko od jego kompetencji czy miłości do ojczyzny, ale również "kierowania się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowania dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancją dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, promocją polityki rodzinnej oraz gwarancją dla rodziców w zakresie prawa do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i wartościami".

W dalszej części listu hierarchowie wyrazili swą wdzięczność wobec walczących z pandemią pracowników służby zdrowia oraz nadzieję, że rządzący będą "potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne odkrycia w sprawie pandemii. To schorzenie sprawia, że chorobę przechodzi się ciężej
  2. Rząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeni
  3. Polscy turyści wrócili na szlaki. W sieci pojawiły się oburzające zdjęcia i nie chodzi o tłumy
  4. W Polsce już nie rodzi się więcej dzieci? Stan sprzed programu 500 plus
  5. Ktoś celowo zniszczył samochód, którym pielęgniarka jeździła do szpitala. Karygodne zdarzenie w Gliwicach
  6. Jedyny kontynent, na którym nie ma koronawirusa. Życie się zatrzymało, izolacja jest bardzo ostra

Źródło: polsatnews.pl