wybory prezydenckie tomasz grodzki orędzie. Wikimedia Commons / Marta MarchlewskaŹródło: Wikimedia Commons / Marta Marchlewska
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 24 Kwietnia 2020

Pojawił się ważny apel ws. przełożenia wyborów. "Jeśli uratujemy choćby jedno życie, warto"

Wybory prezydenckie były tematem dzisiejszego orędzia Tomasza Grodzkiego. Marszałek Senatu bardzo stanowczo zaapelował o ich przełożenie. Wskazał także na szereg niebezpieczeństw, z którymi mogłyby być związane.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił wieczorne orędzie na antenie Telewizji Polskiej. Dotyczyło ono prac kierowanej przez niego izby polskiego parlamentu nad kwestią kształtu nadchodzących wyborów prezydenckich. Grodzki wspomniał, że "niektórzy przedstawiciele rządu i niektóre media zarzucają Senatowi, że złośliwie opóźnia rozpatrzenie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym", jednocześnie zapewniając, iż nie jest to prawda. 

- Przez Sejm ta ważna ustawa przemknęła bezrefleksyjnie w ciągu 4 godzin, dlatego w Senacie w ramach przysługujących nam konstytucyjnie 30 dni wykonujemy to, czego nie zrobił Sejm: zapytaliśmy o opinię między innymi Państwową Komisję Wyborczą, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy, epidemiologów czy pocztowców. Wiele z tych opinii już spłynęło i są one w ogromnej większości bardzo krytyczne. (...) Jak ktoś może twierdzić, że troska o życie rodaków i demokratyczne wybory jest złośliwością? To kompletnie absurdalne - powiedział stanowczo marszałek.

Minister zwrócił się do Polaków z ważnym apelem. Chodzi o codzienne zakupyMinister zwrócił się do Polaków z ważnym apelem. Chodzi o codzienne zakupyCzytaj dalej

Wybory prezydenckie oczami Tomasza Grodzkiego

Dalej Grodzki przeszedł do wyliczania niebezpieczeństw, z jakimi mogą się wiązać majowe, korespondencyjne wybory prezydenckie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Po tygodniach rodzinnej tragedii Kasia Kowalska pokazała nowe zdjęcia. Poruszą najtwardsze serca
2. Dziecko zadzwoniło na policję, w słuchawce: zaginął, jego życie jest zagrożone. Akcja ruszyła

- Nawet pomijając obawy o fałszowanie wyników oraz fakt, że przeprowadzenie korespondencyjnych wyborów nie jest bezpieczne, gdyż badania potwierdzają, że wirus może być aktywny na papierze ponad 24 godziny, a najwybitniejsi polscy epidemiolodzy wskazują na liczne zagrożenia dla naszego zdrowia związane z akcją wyborczą, angażującą dziesiątki tysięcy osób – ale najważniejsze jest co innego. (...) Organizacja wyborów w szczycie epidemii to narażanie zdrowia i życia Polaków. Jeśli wybory zwiększają zagrożenie, naszym moralnym obowiązkiem jest przełożenie ich na czas, kiedy będziemy funkcjonować normalnie - zaznaczył marszałek.

Ostatecznie Tomasz Grodzki wezwał więc do przełożenia wyborów. - Jeśli uratujemy tym choćby jedno życie, to warto tak postąpić - podkreślił polityk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojące ostrzeżenia lekarzy. Wirus może powodować udary u osób w średnim wieku
  2. Rzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziś
  3. Wulgarnie obraził Jerzego Owsiaka publicznie. Teraz odpowie za to przed sądem
  4. Klienci polskiego banku zagrożeni. Ważne ostrzeżenie, można stracić pieniądze
  5. Jest szansa dla zakażonych w ciężkim stanie, przetaczanie osocza. Rewolucyjna metoda w szpitalu w Szczecinie
  6. Drugi etap znoszenia obostrzeń już wkrótce. Rzecznik rządu podał bliskie terminy

Źródła: TVP1 / Onet