Wybory w dobie epidemii. wikipedia.org/Artur AndrzejŹródło: wikipedia.org/Artur Andrzej
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Marca 2020

Pandemia niewystarczającym argumentem? Tysiące Polaków pójdą dziś do urn, skrajnie niebezpieczne głosowanie

Wybory uzupełniające oraz przedterminowe rozpoczną się dzisiaj i potrwają przez następne dwa tygodnie. Tych z wyborców, których nie odstraszy rozwijająca się w Polsce epidemia, czeka widok członków komisji wyborczych przystrojonych w chirurgiczne maski.

"Gazeta Wyborcza" wskazuje, że od tego weekendu w 19 polskich gminach ruszą wybory przedterminowe i uzupełniające. Już dziś mieszkańcy ośmiu gmin w pięciu województwach wybierać będą wójtów oraz radnych miejskich i wiejskich."Największe wybory odbędą się w Jarosławiu na Podkarpaciu, gdzie po śmierci wójta trzeba wybrać jego następcę. Uprawnionych do głosowania jest 10,5 tys. osób. W pierwszej turze dwa tygodnie temu do urn poszło 5,2 tys.", podaje "GW".

45-latek z Głogowa zmarł w kwarantannie. Padły mocne oskarżenia pod adresem rządu45-latek z Głogowa zmarł w kwarantannie. Padły mocne oskarżenia pod adresem rząduCzytaj dalej

Wybory w maseczkach

Warto zaznaczyć, że wybory odbędą się mimo iż urzędnicy oraz sama kandydatka na wójta w Jarosławiu apelowali do Państwowej Komisji Wyborczej, by ze względu na epidemię koronawirusa zostały one przesunięte. Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski przekazał "Wyborczej", że "wybory odbędą się, bo takie mamy w Polsce prawo". Dodał, że by przesunięcie terminu wyborów było możliwe, konieczne jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Takiej decyzji polski rząd jednak nie podjął.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Prezydent Radomia przekazał tragiczną wieść. Zmarł 43-latek zakażony wirusem, był kierowcą PKS
2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu

Nie sposób nie zauważyć, że podobną narrację w kontekście majowych wyborów prezydenckich przedstawiają Andrzej Duda oraz Jarosław Kaczyński.

Na wyborców, którzy zdecydują się oddać głos, w Jarosławiu czeka niecodzienny widok. Urzędnicy kupili bowiem jednorazowe długopisy, rękawiczki, maseczki oraz płyn dezynfekujący.

Przedstawicielom PKW, którzy dziś przywitają obywateli w maseczkach ochronnych, można by zadać pytanie, czy wspomnianego sprzętu nie należałoby przekazać najbardziej potrzebującym, wspomagając miejscowe szpitale, a z wyborami poczekać do bezpiecznego terminu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skoczek narciarski wyjechał na wakacje mimo epidemii. Fani oburzeni, nie pozostawili na nim suchej nici (FOTO)
  2. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka
  3. Dwóch Polaków próbowało dostać się do Czech. Wskoczyli do rzeki, kuriozalny finał sprawy
  4. Selfie albo szybka wizyta policji. Rusza aplikacja dla osób w kwarantannie, jej szczegóły zaskakują
  5. Stanowcza opinia polskiego nauczyciela. Wytknął wszystkie problemy polskiej szkoły, wpis stał się hitem
  6. Włochy opublikowały porażający raport. Nie wszyscy, którzy zmarli na koronawirusa, wcześniej chorowali, smutna prawda

Źródło: wyborcza.pl / Onet