Wybory 2020: opinia szefa PKW. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Maja 2020

Wybory 2020, czy się odbędą? Szef PKW ustosunkował się do daty 10 maja

Wybory 2020 planowo powinny odbyć się dokładnie za tydzień. Wobec panującej epidemii nadal nie jest jednak jasne, kiedy i w jakiej formie wybierzemy nowego prezydenta RP. Zdaniem szefa PKW przeprowadzenie głosowania 10 maja jest niemożliwe.

Treść rozmowy Sylwestra Marciniaka z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przytacza Wirtualna Polska. W opinii szefa Państwowej Komisji Wyborczej przeprowadzenie głosowania w pierwotnie przyjętym terminie jest niemożliwe z przyczyn technicznych.

Donald Tusk ukrywał przed światem tajemnice swojej przeszłości. Porażające fakty z życiaDonald Tusk ukrywał przed światem tajemnice swojej przeszłości. Porażające fakty z życiaCzytaj dalej

Wybory 2020 "niemożliwe 10 maja"

Zapytany, czy wybory mogą odbyć się za 7 dni, Marciniak odparł: – Z przyczyn organizacyjnych nie jest to możliwe. Do 10 maja mamy niespełna tydzień, a stan prawny nie jest ustalony.

– Pewne kompetencje PKW zostały zawieszone, a na razie ustawa o głosowaniu korespondencyjnym jest ciągle w Senacie. Tak więc jest zbyt mało dni, by przeprowadzić wybory. Musiałby nastąpić cud, by do nich doprowadzić – dodał szef komisji, cytowany przez wp.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Córka Kowalskiej przerwała milczenie. Szczere wyznanie
2. Polacy jednak mają szansę na zagraniczne wyjazdy. Jeden kraj wydał nam pozwolenie

Opinia Sylwestra Marciniaka niemal całkowicie pokrywa się z apelami większości opozycyjnych kandydatów. – Dziś stoimy przed dylematem, czy wybory przeprowadzić, czy też je odroczyć – przekazał. – Są różne rozwiązania konstytucyjne, w przypadku Polski najprostszym byłoby wprowadzenie stanu klęski żywiołowej lub wyjątkowego, wówczas wybory mogłyby się odbyć najwcześniej 90 dni po zakończeniu takiego stanu.

Z nieoficjalnych informacji WP wynika, że sztab Andrzeja Dudy przygotowuje się na termin 17 lub 23 maja. Głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się w formie korespondencyjnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Od jutra nowe godziny robienia zakupów. Ważne zmiany, które dotkną wszystkich
  3. Rada Ministrów właśnie wprowadza zmiany, o których musicie wiedzieć. Chodzi o obostrzenia
  4. Tadeusz Rydzyk ma dzisiaj urodziny. Tak wyglądała jego kariera
  5. A więc jednak. Nagle podjęto decyzję w sprawie funkcjonowania galerii handlowych, niespodziewana zmiana
  6. 47 osób nie żyje, ponad 70 rannych. Tragiczna wiadomość z samego rana ze świata

Źródło: wp.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News