Wybory jedynie w lokalu, uważa Donald Trump. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Kwietnia 2020

Niespodziewany cios w pomysł PiS na wybory. Nadszedł od najważniejszego sojusznika

Wybory prezydenckie miałyby odbyć się za niespełna miesiąc. Wobec opanowującej kraj epidemii byłoby to wyrazem skrajnej nieodpowiedzialności, twierdzili zgodnie opozycyjni politycy, wobec czego PiS rozważa przeprowadzenie ich latem w formie głosowanie korespondencyjnego. Pomysł uczestnictwa w wyborach bez wizyty w lokalu wyborczym skrytykował jednak Donald Trump.

Na konferencji prasowej w Białym Domu prezydent Trump podziękował za wysiłek całej służby zdrowia. – Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom medycznym i dostawcom żywności za pomoc naszemu narodowi – przekazał, cytowany przez Onet. Wspomniał o ich oddaniu oraz determinacji wobec pandemii. – Do pomocy w walce z epidemią COVID-19 w Nowym Jorku zgłosiło się ponad 80 tys. osób, z czego ponad 20 tys. spoza tego stanu – dodał. Przypomnijmy, że liczba zakażonych w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 312 tysięcy.

Prezydent USA odniósł się również do jesiennych wyborów prezydenckich.

Niespodziewane zmiany u Rydzyka. Zwolnił swojego przyjaciela, żeby nie przeszkadzać PiS?Niespodziewane zmiany u Rydzyka. Zwolnił swojego przyjaciela, żeby nie przeszkadzać PiS?Czytaj dalej

Wybory jedynie w lokalu

Donald Trump zapowiedział, że zaplanowane na jesień wybory w USA odbędą się zgodnie z planem. Odnosząc się do pomysłu przeprowadzenia ich w formie korespondencyjnej, przekazał, że nie bierze pod uwagę takiej ewentualności. – Wybory odbędą się 3 listopada.To nie powinno być głosowanie korespondencyjne. Każdy powinien przyjść i dumnie się zaprezentować w lokalu wyborczym. Każdy powinien głosować wraz z identyfikatorem wyborcy. Co jeśli ktoś nie chce go mieć? Wtedy na pewno zamierza dokonać oszustwa – powiedział.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ministerstwo Zdrowia pokazało wreszcie nowy raport. Są kolejne ofiary śmiertelne wirusa
2. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość nadal nie zamierza posłuchać apelujących o rozsądek opozycyjnych polityków i zdecydować się na przesunięcie wyborów na jesień. W swoim dążeniu do głosowania korespondencyjnego partia rządząca powoływała się m.in. na podjęcie podobnej decyzji przez francuski rząd. Decyzji, której żniwa zbierają obecnie obywatele Francji. "Francuscy politycy naciskali na głosowanie za wszelką cenę, przekonując do przeprowadzenia wyborów 15 marca. Dziś ponoszą straszliwe konsekwencje swojego uporu. Francuzi zapłacili za niego zdrowiem i życiem, bo zachorowania znacząco wzrosły po wyborach", przekonywał przed kilkoma dniami sztab Szymona Hołowni.

Czas pokaże, że wypowiedź Trumpa, w której krytycznie odniósł się do głosowania bez wizyty w lokalu wyborczym, wpłynie na zajęte przez partię Jarosława Kaczyńskiego stanowisko. Warto pamiętać, że po wizycie amerykańskiego prezydenta w Polsce wskazywano, że oba kraje są obecnie w niezwykle przyjacielskich stosunkach. Jarosław Guzy z zagranicznej redakcji PAP wskazywał, że Polska pełni obecnie rolę "najważniejszego sojusznika w regionie" dla Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Biedronka znalazła sposób na ominięcie limitu osób. Wielkie zmiany już w ten weekend
  3. Z głośników w sklepach popłynie bardzo ważne nagranie. Mają je usłyszeć klienci Biedronki i Lidla
  4. Apel szykanowanej rodziny. "Chcemy normalnie robić zakupy i funkcjonować w społeczeństwie"
  5. Wybory odbędą się jednak latem? Przełomowe doniesienia SE w tej sprawie
  6. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć

Źródło: Onet / Polskie Radio / Polsat News