Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong przekazał, że nie zamierza ustępować z zajmowanego stanowiska.. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 12 Stycznia 2021

Afera szczepionkowa. Rektor WUM odpowiedział na wezwanie Ministra Zdrowia

Rektor WUM przekazał, że nie zamierza ustępować z zajmowanego stanowiska. "Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia", zaznaczył prof. Zbigniew Gaciong. Naciski Adama Niedzielskiego uznał za przejaw zamachu na niezależność Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Prof. Zbigniew Gaciong odpowiedział na słowa ministra zdrowia, który oświadczył, że oczekuje dymisji rektora WUM
  • Apel Adama Niedzielskiego ma związek z aferą szczepionkową, za jaką uznano zaszczepienie celebrytów poza kolejką
  • Gaciong odmawia ogłoszenia swej dymisji

Trwa zamieszanie wokół zaszczepienia przedstawicieli kultury i sztuki w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Celebryci (w tym Krystyna Janda czy Andrzej Seweryn) przekonywali, że mieli pełnić rolę swoistych ambasadorów akcji, a niewykorzystane dawki zostałyby zmarnowane.

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej szef Ministerstwa Zdrowia zaprezentował wnioski płynące z kontroli przeprowadzonej w WUM. Zdaniem Niedzielskiego w placówce dopuszczono się nieplanowanego zaszczepienia, wpisując osoby spoza listy jako personel medyczny.

Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – mówił minister.

 

Rektor WUM: „Naciski Niedzielskiego godzą w reputację uczelni”

Słowa szefa resortu skomentował prof. Zbigniew Gaciong, zaznaczając, że nie zamierza ustępować z pełnionej funkcji.

Policja i Sanepid wpadła do hotelu we Władysławowie. Na miejscu były nie dziesiątki a setki osóbPolicja i Sanepid wpadła do hotelu we Władysławowie. Na miejscu były nie dziesiątki a setki osóbCzytaj dalej

W związku z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. wyraził oczekiwanie mojej dymisji z funkcji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska, czytamy w oświadczeniu rektora WUM, którego treść przytacza WP.

Gaciong ocenił, że „kryzys wizerunkowy”, z jakim boryka się uczelnia, to efekt błędów popełnionych w trakcie organizacji szczepień.

Co więcej, w komunikacie zwrócono uwagę na „bezprecedensowe manipulowanie opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego”.

Rektor WUM wskazał, że zarówno NFZ, jak i Ministerstwo Zdrowia są odpowiedzialni za „sformułowanie nieprawdziwych tez” ws. szczepień przeprowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Podczas gdy podmiot ten we wskazanym okresie nie posiadał żadnego zlecenia z NFZ, nie otrzymał jakiejkolwiek szczepionki i wobec tego nie zaszczepił żadnego pacjenta, zaznaczył prof. Gaciong.

Rektor dodał, że minister zdrowia jest do niego uprzedzony. Jako pretekst do reakcji Niedzielskiego wskazał „przyjęcie zaproszenia od przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, by dołączyć do ponadpartyjnego Zespołu Doradców Komisji Zdrowia Senatu RP X kadencji”.

Naciski ministra zdrowia Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność, zapewnił.

źródło: WP

Artykuły polecane przez redakcję WTV: