Wszystkich Świętych. Pixabay/czu_czu_PL
Źródło: Pixabay/czu_czu_PL
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 29 Października 2020

Morawiecki postanowił trzymać informację o Wszystkich Świętych do ostatniej chwili. Dziennikarz zadał mu niewygodne pytanie podczas konferencji

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już w niedzielę, jak co roku, Polacy będą chcieli zgodnie ze zwyczajem odwiedzić groby swoich bliskich. Informacja o tym, czy cmentarze pozostaną tego dnia otwarte, nie została dotąd ujawniona, więc podczas konferencji z Matueszum Morawieckim o sprawę pytali dziennikarze.

Wcześniej zapowiadano, że cmentarze powinny pozostać w tym dniu otwarte, ale przestrzegano przed masowym odwiedzaniem grobów ze względu na epidemię koronawirusa.

Głęboko skrywane tajemnice o ojcu Jarosława Kaczyńskiego wyszły na jaw. Nikt się nie spodziewałGłęboko skrywane tajemnice o ojcu Jarosława Kaczyńskiego wyszły na jaw. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Jak Morawiecki odpowiedział na pytanie o Wszystkich Świętych?

Z racji otwarcia szpitala na Stadionie Narodowym, Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej, która poświęcona była nowemu obiektowi, ale również dalszym krokom wobec rozprzestrzeniającej się epidemii. Premier poinformował o kolejnym rekordzie zakażeń - liczba nowych chorych wyniosła ponad 20 000 osób - i powiedział o tym, jak wygląda sytuacja w szpitalach.

Przede wszystkim Morawiecki zaznaczył, że w szpitalach zaczyna brakować łóżek, więc placówka medyczna na Stadionie Narodowym rozpocznie pracę jak najszybciej. Dziś znajduje się w nim już 300 łóżek, niedługo dołączy kolejne 500, a docelowo ma być ich nawet 1,2 tys. Aktualnie chorzy na Covid-19 zajmują około 700 łóżek dziennie.

Dziennikarze postanowili zapytać też o Wszystkich Świętych, których tematu premier unikał wcześniej jak ognia, głównie ze względu na niepewność związaną z pozostawieniem cmentarzy otwartych. Odwiedzanie cmentarzy 1 listopada wiąże się z dużym ryzykiem - zawsze tego dnia zjawiały się na nich tłumy ludzi, by odwiedzić groby bliskich. Mimo obostrzeń wielu chciało postąpić podobnie w tym roku, mimo że rząd zaleca rozłożyć odwiedzanie cmentarzy na kilka dni, by możliwie uniknąć ryzyka dużej liczby poświątecznych zakażeń.

Karol Strasburger może mieć poważne problemy w TVP? Opublikował mocny wpis ws. aborcji, mówi wszystkoKarol Strasburger może mieć poważne problemy w TVP? Opublikował mocny wpis ws. aborcji, mówi wszystkoCzytaj dalej

Przypominamy, że wcześniej mówiło się również o ewentualnych dodatkowych dniach wolnych wokół 1 listopada, które miałyby nieco odciążyć święto, jednak minister zdrowia zaprzeczył tym informacjom, dodając, że nie chce dodatkowym dniem wolnym zachęcać ludzi do podróżowania. Ministerstwo zaleca pozostanie w domach.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że odpowiedzi na pytanie o pozostawienie cmentarzy otwartymi na Wszystkich Świętych udzieli w piątek. Ma również udzielić informacji o pracy biurowej.

Wszystkich Świętych w kościele

Różne diecezje nakładają swoje własne obostrzenia i zasady działania na Wszystkich Świętych. Kuria rzeszowska przekazała swoje zasady wiernym, zastrzegając jednak, że w razie wprowadzenia przez rząd kolejnych obostrzeń, mogą się one zmienić.

Według informacji z diecezji rzeszowskiej msze na Wszystkich Świętych powinny odbywać się w miarę możliwości na cmentarzach, tak, by wierni mogli zachować bezpieczną odległość. W uroczystościach na dwóch głównych rzeszowskich cmentarzach nie będą brali również udziału biskupi i delegacje z parafii rzeszowskich.

Kuria zaznacza również, że w tym roku nie będą odbywały się procesje za zmarłych. Jedyne, jakie mogą się odbywać, to te organizowane 2 listopada w kościołach parafialnych z udziałem księdza celebransa i asysty liturgicznej.

Córka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w krajuCórka Jolanty Kwaśniewskiej pokazała prywatną, wulgarną wiadomość. Nie boi się mówić otwarcie o swoim stosunku do sytuacji w krajuCzytaj dalej

Jak zaznaczyła kuria, "należy odpowiednio reagować, informując o tym wiernych", więc jeśli pojawią się nowe obostrzenia, władze diecezji będą pozostawały na bieżąco.

W miarę możliwości 1 listopada lepiej jednak zostać w domu i odwiedzić groby bliskich przy innej okazji.

DZISIAJ GRZEJE: 1."Kobieta, która potrafi zabić dziecko w łonie, na pewno może patrzeć na jego śmierć". Skandaliczne słowa b. polityk
2. Druga fala uderzyła z pełną mocą. Jeden produkt natychmiast znika z półek, może dla ciebie zabraknąć
3. Niedziela handlowa powróci? Uwaga, niebawem wszystko może się zmienić

źródło: [rzeszow.wyborcza.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne kroki
  2. Apeluje do wszystkich rodziców. To co znalazła w zabawkach swojego dziecka jeży włosy na głowie
  3. Ekipa TVP zamieniła jej życie w piekło, dzieci były przerażone. Pani Dorota przerwała milczenie
  4. Warszawa. Ruszyła z mężczyzną na masce, nie zważając co będzie dalej. Robi się gorąco, dramatyczne sceny podczas przemarszu
  5. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  6. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych