Wszystkich Świętych na nowych zasadach. East News/Jakub Kamiński
Źródło: East News/Jakub Kamiński
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 24 Października 2020

Jest ważny apel ws. Wszystkich Świętych. Kościół zabrał głos, wielu będzie zadziwionych

Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak apeluje o rezygnację z tradycyjnych obrzędów religijnych obchodzonych corocznie we Wszystkich Świętych. Procesje i msze święte proponuje wyprowadzić z terenów cmentarzy do kościołów, przestrzegając jednocześnie wszelkich zasad higieniczno-sanitarnych.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zamierza wdrożyć nowe zasady dotyczące odprawiania tradycyjnych obrzędów religijnych na Wszystkich Świętych. W wydanym komunikacie, głowa polskiego Kościoła prosi o odwołanie wszelkich procesji i mszy świętych, które miały się odbyć na terenach cmentarzy. Wnioskuje o przeniesienie ich do kościołów z jednoczesnym zachowaniem limitu wiernych.

Najnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emeryturyNajnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emeryturyCzytaj dalej

Wszystkich Świętych na nowych zasadach

Wszystko wskazuje na to, że nikomu nie będzie dane uczestniczyć w tym roku w tradycyjnych procesjach na cmentarzach bądź organizowanych tam we Wszystkich Świętych mszach. Prymas Polski w swoim komunikacie nawołuje do zrezygnowania z tych form przeżywania święta. Jednocześnie zachęca do przeniesienia obrzędów pod dachy kościołów, z tym że w oparciu o obowiązujące zasady higieniczno-sanitarne. W polskich świątyniach obowiązuje obecnie limit wiernych.

Mimo wprowadzonych dziś nowych ograniczeń i restrykcji, cmentarze pozostaną otwarte. Zasady dotyczące przebywania na nich w dniu Wszystkich Świętych zostaną jednak sprecyzowane dopiero w przyszłym tygodniu. Nie wiemy wciąż jeszcze, czy obowiązywać będzie limit osób mogących przebywać na cmentarzu w tym samym czasie.

Arcybiskup Polak w ogłoszeniu dotyczącym obchodów Wszystkich Świętych poprosił również o modlitewne wsparcie dla medyków w tym szczególnym dniu:

"Prymas Polski apeluje również o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc" - czytamy w komunikacie.

Małgorzata Trzaskowska nie mogła milczeć po wyroku TK. Małgorzata Trzaskowska nie mogła milczeć po wyroku TK. "Jestem szczęśliwą mamą, nie zawsze było tak dobrze"Czytaj dalej

Seniorzy powinni zostać w domu

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym wczoraj w późnych godzinach nocnych, z dniem dzisiejszym cały kraj staje się tzw. "czerwoną strefą". Obostrzenia dotyczące nowych ustaleń zakładają m.in. znaczne ograniczenia w wychodzeniu z domu osób powyżej 70. roku życia. Dotyczy to również dnia Wszystkich Świętych.

Obywatele Polski, którzy ukończyli 70 lat, zobowiązani są do pozostania w swoich mieszkaniach. Nie dotyczy to jednak osób, które muszą przemieszczać się w celach zawodowych czy dotyczących bieżących spraw codziennego życia. Zakazem nie zostali objęci również seniorzy, którzy... chcą uczestniczyć w obrzędach religijnych. Wygląda więc na to, że nie ma żadnego przeciwskazania, by osoby starsze znalazły się na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Czy Tadeusz Rydzyk powinien ujawnić swój majątek? Posiada auta i dzieła sztuki za miliony, ale jego finanse są tajemnicą
2. Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków
3. Przerażające nagranie z Białegostoku, kobieta jest poszukiwana. Okropny, rasistowski atak

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był dziś gościem RMF FM. Zapytany o obostrzenia dotyczące obchodów Wszystkich Świętych przez seniorów stwierdził, że zaleca się, by osoby starsze zostały w tym dniu w domu.

- To nie jest tak, ze zabraniamy seniorom wyjść. Jednak jakbym komuś radził - można się pomodlić w domu, a nie na cmentarzu. Mogą wyjść z domu, ale wizyty na cmentarzu bym nie polecał - powiedział Kraska.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia powiedział, że jeśli osoby starsze koniecznie muszą odwiedzić cmentarz w dniu Wszystkich Świętych, powinny to zrobić w czasie, kiedy panuje tam najmniejszy ruch.

Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowieUjawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowieCzytaj dalej

źródło: rmf24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
  2. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  3. Położnicy błędnie uznali dziecko za martwe i oddali do kostnicy. Po 6 godzinach odkryto ich pomyłkę, nieprawdopodobny finał historii
  4. Nocne zamieszki pod domem Jarosława Kaczyńskiego. W ruch poszły kamienie i gaz łzawiący
  5. Oburzająca postawa Abp. Jędraszewskiego. Pochwala łamanie praw człowieka i zakaz aborcji
  6. Mama 6 -tki dzieci opowiedziała o rodzinnych obiadach. Spadło na nią morze krytyki, powód zadziwia