wrocław. Facebook.com/caferownik/Źródło: Facebook.com/caferownik/
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 20 Lutego 2020

Kawiarnia zatrudnia tylko osoby z niepełnosprawnością. Zachowanie klientów jest oburzające

Wrocław to miasto otwarte na człowieka, również tego, który ma utrudnione życie. W jednej z kawiarni otwarto projekt, dzięki któremu można aktywizować do pracy osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Obsługa składa się z kelnerów z autyzmem i zespołem Downa. Choć idea wydaje się piękna, nie każdy potrafi ją zrozumieć, co jest zwyczajnie przykre.

Kawiarnia integracyjna o nazwie ,,Równik" funkcjonuje już ponad dwa lata. To wyjątkowe miejsce, które ma wyjątkowych klientów. Każdy z nich wciela się w osobę wspierającą, gdy kupuje zwykłe ciasto lub kawę. 

Księżna Diana miała jeszcze jedno dziecko? Nieprawdopodobna historia, o której pisały mediaKsiężna Diana miała jeszcze jedno dziecko? Nieprawdopodobna historia, o której pisały mediaCzytaj dalej

Wrocław. Najlepsza integracyjna kawiarnia w mieście

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Tajemnicza palma w centrum Warszawy. Kto ją ustawił?

Niedawno pracownicy spotkali się z wyjątkowo przykrą sytuacją. Ciężko w to uwierzyć, ale wydarzyła się ona naprawdę. Niestety, ale wielu ludzi widząc osoby z zespołem Downa po prostu opuszcza lokal. 

- Oni mówią o "Równiku", że to ich drugi dom. To mnie bardzo wzrusza. Zastanawiają się, co zrobić, żeby był większy ruch. Ktoś chce roznosić ulotki, ktoś chce witać gości przed wejściem i to z własnej inicjatywy - wspomina założycielka prof. Młynarska w rozmowie z portal.abczdrowie.pl.

Niektórzy klienci bywają też bardzo podli i nieprzyjemni dla niepełnosprawnej obsługi. To bolesne, bo nie po to zostało stworzone to miejsce. Ostatnio jednak właściciele lokalu postanowili wypowiedzieć się w sprawie dyskryminacji ich personelu.

-Bardzo nam przykro, że po prawie dwóch latach działania musimy się pożalić z powodu nietolerancji jaka dotknęła naszych podopiecznych.Dotarły do nas niepokojące informacje, które kilka dni trzymaliśmy w tajemnicy przed naszymi niepełnosprawnymi kelnerami, bo nie chcieliśmy aby poczuli się zranieni. Jednak nie da się tego uniknąć, bo tzw. zdrowi ludzie (mamy nadzieję nieliczni) nie rozumieją jeszcze idei tworzenia takich miejsc jak Cafe Równik. Chcemy uniknąć dalszych przykrości i spieszymy z wyjaśnieniami - pisał lokal na Facebooku.

-Po wielkich trudach udało się nam stworzyć to miejsce, aby mogli tu odbywać dalszą terapię przez pracę. Wszyscy robią olbrzymie postępy i są bardzo szczęśliwi, że mogą tu pracować. Piszemy do Was, bo wiemy, że nas wspieracie, że tym razem też pomożecie. Kilka dni temu poproszono nas o rezerwacje, ale także poproszono o obsługę pełnosprawną. Nie chcemy tego oceniać. Ktoś kto prosił pewnie nie wiedział, że to niemożliwe, dlatego prosimy abyście rozpowszechniali informacje, że w Cafe Równik są tylko niepełnosprawni kelnerzy (obciążeni autyzmem lub zespołem Downa).
Nasi kelnerzy robią niesamowite postępy, ale ich osobowości zawsze będą trochę zmienione w stosunku do tzw. normy. Pragniemy wyjaśnić pewne zachowania i prosić, aby mimo tych zachowań przychodzili Państwo do nas i rozpowszechniali dobre opinie. Dotarła do nas uwaga, że kelner zaraz po wejściu pytał co Państwo zamawiają, a potem szybko się oddalił - dodano do wpisu.

Post bardzo poruszył internautów, którzy stanęli w obronie ,,Równika" i wyrazili swój sprzeciw wobec dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

wrocław

ZOBACZ TAKŻE:

1. Polacy już skaczą w Rasnovie. Biało-Czerwoni wypadli bardzo słabo

2. Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. zł

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata