Siostra Małgorzata Chmielewska. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 12 Stycznia 2020

Siostra zakonna zabrała głos w sprawie WOŚP. Niespodziewane słowa

WOŚP gra dziś od rana w całym kraju oraz poza jego granicami. Dzisiejszy finał Wielkiej Orkiestry jest już dwudziestym ósmym zwieńczeniem akcji prowadzonej przez Jurka Owsiaka. Kilka niezwykle ciepłych słów pod adresem WOŚP oraz samego Owsiaka wypowiedziała w rozmowie z Onetem siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty Chleb Życia.

W rozmowie z Piotrem Rogozińskim siostra zaznacza, że nigdy nie miała wątpliwości, czy należy wrzucić datek do doskonale nam znanej puszki oklejonej czerwonymi serduszkami. – Mieszkam na wsi. Chyba raz czy dwa byłam w Warszawie, kiedy był finał orkiestry. Oczywiście wrzuciłam dzieciakom, co miałam. Mam niewiele, ale wrzuciłam – mówi.

Zapytana o fenomen Orkiestry, mówi o wpływie samego Jerzego Owsiaka. Zdaniem siostry Chmielewskiej szef WOŚP miał fantastyczny pomysł i posiada iście niezwykłe zdolności organizacyjne. – On potrafił nie tylko to zorganizować, ale zrobić to tak, żeby setki tysięcy, jeśli nie miliony ludzi poczuły się współodpowiedzialne i solidarne. Jurek ma niezwykłe zdolności do tego i świetnie je wykorzystuje. Gdyby był politykiem, to byłby już chyba premierem Unii Europejskiej – zaznacza z uśmiechem.

Nie do wiary. Ksiądz zwrócił się do Jurka Owsiaka z niesamowitym gestemNie do wiary. Ksiądz zwrócił się do Jurka Owsiaka z niesamowitym gestemCzytaj dalej

WOŚP to fenomen na skalę światową

– Ja o inicjatywie na taką skalę, z takim rozmachem przy "zbiórce charytatywnej", nie słyszałam – mówi Onetowi siostra. Jednocześnie zaznacza, że sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wziął się przede wszystkim z umiejętnego zorganizowania akcji tak, by była ona ogromnym świętem. – Fenomen WOŚP polega właśnie na tym, że Jurek nie tylko organizuje zbiórkę, na powiedzmy sobie szczerze smutne cele. Brak sprzętu, możliwości odpowiedniej opieki nad ludźmi starszymi i chorymi, nie jest chlubą dla naszego państwa. A Jurek potrafił i potrafi dalej przekuć ten smutek w niezwykle radosne święto. "Popatrzcie, jesteśmy w stanie zrobić coś świetnego i dobrze się przy tym bawić".

W odpowiedzi na pytanie o to, jak wyglądałaby dziś Polska bez WOŚP, odpowiada: – Na pewno wyglądałyby dużo bardziej ubogo w sprzęt, niż są dzisiaj. Mówimy przecież o całym sprzęcie do ratowania wcześniaków czy niemowlaków. W Opatowie, który jest małym powiatowym miastem, szpital miał wyposażoną salę dzięki WOŚP. Na pewno byłoby dużo trudniej i dużo zgrzebniej. Żeby ratować życie, trzeba mieć czym. Nie wydaje mi się , żeby systemowa służba zdrowia była w stanie to zapewnić.

Siostra Chmielewska przyznaje, że wrogość w stosunku do Owsiaka istniała również wśród ludzi wierzących. Jej zdaniem brało się to z przeświadczenia, że mają oni "monopol na dobre uczynki". – Każdy dobry czyn, bez względu na to kto go wykonuje, czy człowiek wierzący, niewierzący, buddysta, muzułmanin, ma swoją ogromną wagę i buduje lepszy świat. Powoli doszliśmy do tego. Już w tej chwili ogromna większość członków kościoła nie tylko uczestniczy w tym, bo wierni przecież zbierają też te pieniądze, ale otwierają się również parafie i inne instytucje kościoła. W dobrych dziełach nie ma konkurencji, tylko współpraca. Wystarczy roboty dla wszystkich – mówi Piotrowi Rogozińskiemu.

Na koniec rozmowy siostra Małgorzata Chmielewska zaznaczyła, że Orkiestra buduję współnotę, dlatego wszyscy, niezależnie od naszych przekonań politycznych, powinnismy ją wspierać.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jedna osoba złamie prawo, wysokie kary zapłacą wszyscy. Nowe, surowe przepisy wydrenują nam kieszenie?

2. Nie żyje władca, który rządził krajem przez 50 lat. Obalił własnego ojca, błyskawicznie wyznaczono następcę

3. Niebotyczna cena 3-metrowego pokoju. "Będzie jeszcze gorzej"

4. Policja blokuje "Marsz Tysiąca Tóg"? Niepokojące doniesienia

5. Media: Meghan Markle i książę Harry rozstali się. To dlatego postanowili opuścić rodzinę królewską?

6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy