WOŚP. wtv.pl
Źródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 9 Lutego 2021

Wiceminister składa zawiadomienie. Oburzyła go jedna z aukcji WOŚP

Swoje produkty na aukcjach WOŚP na Allegro wystawić może każdy - wystarczy, że zaznaczy chęć sprzedania przedmiotu dla organizacji z charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Jednemu z chętnych udało się wystawić specyficzny i żartobliwy obraz - Matkę Boską trzymającą w swoich objęciach Kermita, żabę znaną z serii Muppety. Matka Boska Kermitowska, bo tak została nazwana, nie wszystkim jednak się spodobała. Wiceminister z resortu sprawiedliwości postanowił złożyć w tej sprawie zawiadomienie.

Jakie będą dalsze losy obrazu, jego autora i wystawcy?

Wiceminister sprawiedliwości oburzony Matką Boską Kermitowską

Aukcje WOŚP są miejscem, gdzie wystawić swoje produkty może każdy - to właśnie tam wielu artystów znanych lub mniej znanych chce spróbować swoich sił w zaciekawieniu publiczności. O ile gwiazdy pozwalają sobie na reklamowanie niecodziennych usług, jak np. spacery lub sprzątanie domu (jak zrobił to Andrzej Chyra), o tyle mniej znani próbują innych metod. 

W pewnym momencie niezwykły rozgłos zyskał żartobliwy obraz, na którym Matka Boska obejmuje... Kermita, żabę znaną z Muppetów. Żeby podkreślić znaczenie siedzącej żaby, nazwano dzieło Matką Boską Kermitowską. Nie wszystkim się to spodobało.

Matka Boska Kermitowskaźródło: [Twitter/MarRomanowski]

W tej sprawie zareagował wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski. 

Sanepid zakończył kontrolę w ośrodku, w którym przebywała PawłowiczSanepid zakończył kontrolę w ośrodku, w którym przebywała PawłowiczCzytaj dalej

Najpierw o obrazie poinformował na swoim Facebooku, chcąc zwrócić uwagę na to, że prezentowane przezeń treści są dla niego niedopuszczalne i powinny być karane. 

- W związku z tym, dzisiaj złożyłem zawiadomienie do prokuratury, o możliwości popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych z art. 196 KK - pisał na Twitterze.

Jak duże szanse powodzenia ma poseł? Warto przyjrzeć się innym podobnym sprawom. 

Obraza uczuć religijny - nietrudno wygrać w takich sprawach

Sprawy o obrazę uczuć religijnych wytaczane są zazwyczaj w kontekście rzymskiego katolicyzmu - to o nich zazwyczaj jest najgłośniej w mediach. 

Jeszcze parę lat temu Polaków szokował muzyk Nergal i jego zespół Behemoth - podczas koncertów zdarzało się, że palona lub darta była Biblia. Sama muzyka również prezentowała treści odwrotne do katolickiego nauczania. Nergal musiał zmierzyć się z osobami oskarżającymi go o obrazę uczuć religijnych. 

Wtedy uniewinniono go ze względu na to, że koncert był imprezą zamkniętą, a działania podarcia Biblii kierowane były do jego słuchaczy, nie zaś osób postronnych. 

Teraz Nergal ponownie stanie przed sądem - również za obrazę Matki Boskiej, czyli podobnie, jak autor Matki Boskiej Kermitowskiej i aktywistki od tęczowej Maryi. Muzyk miał zakryć jej twarz namalowaną na obrazie swoim butem. Sam ostro skomentował wizję pozwu. 

- Kolejny pozew. Powód? W każdej sprawie ten sam: obraza uczuć religijnych! Wyobrażacie sobie ten nonsens w XXI w.? Polska jest w tyle w porównaniu z wieloma krajami Europy, więc dosłownie jesteśmy bastionem "kazusem bluźnierstwa". Nawet w ekstremalnie katolickiej Irlandii, ostatnio usunięto ten paragraf z konstytucji - mówił.

Jak dalej potoczą się losy obu spraw?

źródło: [Twitter/MarRomanowski][plejada.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: