Wojciech Polak Edward Janiak. Beata Zawadzka/East NewsŹródło: Beata Zawadzka/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 16 Czerwca 2020

Afera w episkopacie po filmie braci Sekielskich. Bp Janiak rzuca oskarżeniami, ale odpowiedź zapamięta na długo

Wojciech Polak, Prymas Polski i arcybiskup gnieźnieński odpowiedział na zarzuty, jakie formułuje pod jego adresem biskup kaliski Edward Janiak. Prymas zdecydowanie odcina się od oskarżeń.

Wojna w episkopacie weszła na niespotykany dotąd poziom. Otwarty atak, z jakim bp Janiak przystąpił wobec Prymasa Polski, nie ma żadnego precedensu w historii polskiego Kościoła.

Na antenie TVN niespodziewanie pojawił się siostrzeniec Mateusza Morawieckiego. Poruszające, mocne słowaNa antenie TVN niespodziewanie pojawił się siostrzeniec Mateusza Morawieckiego. Poruszające, mocne słowaCzytaj dalej

Wojciech Polak odpowiada na zarzuty

Tuż po premierze filmu "Zabawa w chowanego" autorstwa braci Sekielskich Prymas Polski abp Wojciech Polak skierował do Watykanu sprawę oskarżeń, jakie pod adresem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka pojawiły się w sprawie tuszowania przestępstw pedofilskich Arkadiusza H.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Obostrzenia mogą niespodziewanie powrócić? Wreszcie pojawiła się oficjalna odpowiedź
2. Wypłynęły nowe informacje o bonie na wakacje. Padł możliwy termin, kiedy Polacy dostaną pieniądze 

W adresowanym do polskich biskupów liście biskup Janiak broni się przez - jego zdaniem - niezasłużonym atakiem. - Jest to kompromitujące, że ks. Prymas w dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II podaje wiadomość, atakującą moją osobę jako bym miał ukrywać księdza pedofila - czytamy w liście. Zdaniem Janiaka wniosek do Watykanu był uderzeniem w biskupa diecezjalnego i wydaniem wyroku bez prawa do obrony. W liście pojawiają się również zarzuty, jakoby abp Polak nie uzyskał wymaganej większości w głosowaniu na temat wyboru go na stanowisko Prymasa Polski oraz o braku takiej samej większości w przypadku powołania Fundacji Świętego Józefa, zajmującej się wsparciem dla ofiar księży-pedofilów.

W dzisiejszym komunikacie, wydanym przez prymasa Wojciecha Polaka, odniósł się on do stawianych mu przez bp. Janiaka zarzutów. - Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną - czytamy w oświadczeniu. - Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej - brzmi odpowiedź na zarzuty.

W kwestii większości podczas głosowań episkopatu również otrzymaliśmy oświadczenie władz kościelnych. Do sprawy odniosła się Konferencja Episkopatu Polski, zdecydowanie dementując informację o braku wymaganych większości. Jak czytamy w oświadczeniu, zarówno głosowanie w sprawie wyboru Prymasa Polski, jak i to dotyczące powołania Fundacji Świętego Józefa uzyskały poparcie "zdecydowanej większości głosów".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka jeszcze tylko do jutra sprzeda ci sok, olej i inne produkty za 1 zł. Warunki są wręcz banalne
  2. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.
  3. Polityk PiS nagle w programie na żywo w poniżających i pogardliwych słowach obraził społeczność LGBT. Uniżał im, jak tylko potrafił
  4. Zakochana w Andrzeju Dudzie internautka zaatakowała Martę Kaczyńską. Wyciągnęła fakty z jej przeszłości
  5. Ksiądz znany na całą Polskę bez żadnych skrupułów wykorzystywał dzieci. Ujawniono porażające zwierzenia kolejnej ofiary
  6. Negatywne skutki spowalniania koronawirusa. WHO i UNICEF biją na alarm

Źródła: Episkopat News, Niedziela