Włochy. Rozpaczliwy apel lekarzy (zdjęcie ilustracyjne). pxhere.comŹródło: pxhere.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Marca 2020

“Tak samo będzie u was, jeśli nic nie zrobicie”. Włoscy lekarze przekazali, co doprowadziło w ich kraju do dramatu

Włochy były pierwszym europejskim krajem dotkniętym epidemią. Do dziś sytuacja jest tam najpoważniejsza. Dość powiedzieć, że liczba zgonów zbliża się do 5 tysięcy. W najbardziej dotkniętym pandemią regionie – Lombardii – system jest o krok od załamania. Lekarze apelują: "Zatrzymajcie się".

We wspomnianej Lombardii w ciągu doby zmarło 500 osób. Najgorzej przedstawia się sytuacja w Bergamo oraz Brescii. W całym regionie kończą się miejsca na intensywnej terapii. Jak podaje gazeta.pl, lokalne władze apelują, by rząd zdecydował się na zamknięcie fabryk. W Lombardii nadal pracuje ponad połowa z nich. Wojsko tymczasem nie nadąża z wywożeniem ciał.

45-latek z Głogowa zmarł w kwarantannie. Padły mocne oskarżenia pod adresem rządu45-latek z Głogowa zmarł w kwarantannie. Padły mocne oskarżenia pod adresem rząduCzytaj dalej

Włochy. "Tak samo będzie u was"

Do jednego z miejscowych szpitali udało się dotrzeć dziennikarzom "Sky News". "System jest o krok od załamania, tak samo lekarze. Ale nie poddają się. Nie są na pierwszej linii frontu w tej wojnie, są jedyną linią", piszą dziennikarze Sky, cytowani przez gazeta.pl. Lekarze zgodnie twierdzą, że stan związany z epidemią koronawirusa przypomina działania zbrojne. – To jest wojna – twierdzi jedna z lekarek z północy Włoch. I dodaje: – Mamy tu katastrofę, tsunami. Pracujemy 12 godzin dziennie. Idziemy na kilka godzin do domu i wracamy do pracy. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zmarła 37-letnia kobieta, która w stanie ciężkim trafiła do szpitala. "Czekamy na diagnozę"
2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu

Emauela Catenacci, neurochirurg pracująca obecnie na oddziale intensywnej opieki, do której udało się dotrzeć dziennikarzom brytyjskiej stacji, poprosiła ich o rozpowszechnienie apelu do pozostałych krajów dotkniętych wirusem. – Zatrzymajcie się, izolujcie ludzi, zaprzestańcie wszelkich kontaktów, bo inaczej sytuacja będzie jak tsunami, które przybiera na sile i w końcu eksploduje – prosiła.

Lekarka z pełną mocą zaznaczyła, że problem nie ogranicza się do włoskiego terytorium. – Tak samo będzie u was, jeśli nie zrobicie nic, by zatrzymać epidemię – przekonywała.

W tym miejscu warto po raz kolejny podkreślić znaczenie izolacji oraz przestrzegania zasad kwarantanny. Mimo ogromnego zagrożenia na terenie Włoch odnotowano ponad 50 tysięcy wykroczeń dotyczących bezpodstawnego opuszczenia miejsca zamieszkania. Przypomnijmy, że w Polsce w ciągu zaledwie jednej doby odnotowano 328 przypadków złamania kwarantanny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skoczek narciarski wyjechał na wakacje mimo epidemii. Fani oburzeni, nie pozostawili na nim suchej nici (FOTO)
  2. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka
  3. Dwóch Polaków próbowało dostać się do Czech. Wskoczyli do rzeki, kuriozalny finał sprawy
  4. Selfie albo szybka wizyta policji. Rusza aplikacja dla osób w kwarantannie, jej szczegóły zaskakują
  5. Stanowcza opinia polskiego nauczyciela. Wytknął wszystkie problemy polskiej szkoły, wpis stał się hitem
  6. Włochy opublikowały porażający raport. Nie wszyscy, którzy zmarli na koronawirusa, wcześniej chorowali, smutna prawda

Źródło: gazeta.pl