Wirus spacer. Pixabay / Mabel AmberŹródło: Pixabay / Mabel Amber
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 19 Marca 2020

Lekarze przekonują, aby wychodzić na spacery. Uważajcie, nie zawsze są bezpieczne

Wirus z Wuhan staje się coraz większym zagrożeniem także w Polsce. Lekarze przekonują, że chociaż wszyscy powinni ograniczyć opuszczanie domu do minimum, spacery są bezpieczną formą spędzania czasu na zewnątrz. Czy jednak zawsze?

Wirus z Wuhan sparaliżował życie milionów osób na całym świecie. W Polsce bardzo szybko rozpoczęła się więc akcja "Zostań w domu", mająca na celu ograniczenie wychodzenia na zewnątrz, noszącego ryzyko zakażenia siebie lub innych. Jednocześnie lekarze przekonują jednak, że bezpieczną aktywnością poza miejscem zamieszkania mogą być spacery. O to, czy rzeczywiście możemy być w ich czasie całkowicie spokojni, TVN24 zapytało doktora Piotra Gryglasa.

Polityk PiS zakażony SARS-CoV-2 ma rozległe zapalenie płuc. Niepokojące doniesieniaPolityk PiS zakażony SARS-CoV-2 ma rozległe zapalenie płuc. Niepokojące doniesieniaCzytaj dalej

- Można wyjść, jeśli się nie jest poddanym kwarantannie. Osoby zdrowe powinny korzystać ze spaceru, ale zachowajmy ostrożność. Jeżeli zachowujemy odległość, to ryzyko zakażenia jest minimalne - przekazał Gryglas.

Wirus z Wuhan a spacery

Ekspert podkreślił jednocześnie, że występują sytuacje, w których spacer nie jest już tak bezpieczny. Oczywiście powinniśmy ich więc unikać, jak tylko się da.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagranie z akcji polskiej policji. Mężczyźni grozili kobiecie, że ją zakażą. Przerażające sceny w sklepie
2. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni

- Jeśli mijamy osoby, które bardzo silnie kaszlą, kichają - mogą w bliskiej odległości stanowić dla nas pewnego rodzaju zagrożenie. Pamiętajmy, że jest to wysoce zakaźny wirus. W pewnym momencie osoby bezobjawowe mogą nie wiedzieć, że też są chore - powiedział specjalista w rozmowie z TVN24.

Warto więc pamiętać, na jakie okoliczności w czasie spacerów powinniśmy uważać. Po powrocie do domu każdy powinien także dokładnie myć ręce i stosować się do wszelkich zaleceń lekarzy. Jedynie zwiększona izolacja i zachowanie higieny może bowiem umożliwić uniknięcie zakażenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygnębiające słowa żony Wojciecha Szczęsnego. Polski bramkarz uspokaja ukochaną
  2. Ważny komunikat ministra obrony narodowej. Rząd podjął kluczową decyzję w sprawie udziału wojska
  3. Nie wszyscy wjeżdżający do Polski muszą przejść kwarantannę. Rozporządzenie ministerstwa
  4. Cała prawda o relacji Marty Kaczyńskiej z byłym mężem. Chodzi o córki
  5. Minister Zdrowia zaapelował do Polek i Polaków. Chodzi o kłamstwo wobec lekarzy
  6. Są nowe zalecenia ws. koronawirusa. Jeśli nie będą przestrzegane, może być o wiele gorzej

Źródło: TVN24