Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA. 18.05.2017 Kandyd, czyli optymizm - premiera w Teatrze Ateneum n/z: WIKTOR ZBOROWSKI. TRICOLORS/East NewsŹródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 12 Stycznia 2021

Zborowski pilnie odpowiada na propozycję Ministerstwa Zdrowia. „Nie czuję się winny"

Wypowiadając się na temat afery związanej ze szczepieniami celebrytów poza kolejką w Centrum Medycznym WUM, minister zdrowia Adam Niedzielski zasugerował, że w ramach "odpracowania tego niesłusznie przyjętego przywileju" powinni oni odbyć wolontariat w przychodniach lub innym miejscach zajmujących się leczeniem COVID-19. Aktor Wiktor Zborowski przychylnie ustosunkował się do tego pomysłu, jednocześnie zaznaczając, że jego intencje "były czyste".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zdał sprawę z wyników kontroli przeprowadzonej przez NFZ w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (CM WUM), gdzie pod koniec grudnia doszło do szczepień szeregu osób - między innymi Leszka Millera, Edwarda Miszczaka, Krystyny Jandy, Wiktora Zborowskiego czy Krzysztofa Materny - poza kolejką.

Według Niedzielskiego kontrola wykazała, że niemal 200 z 450 osób zaszczepionych nadprogramowymi dawkami szczepionki przeciw COVID-19 nie było pracownikami szpitala. Co więcej, w dniach szczepień celebrytów na swoją kolej czekało 32 medyków.

Niedzielski wypowiedział się także na temat kontekstu szczepień, które według niektórych uczestników były elementem akcji promowania szczepień. - Nie znaleźliśmy żadnych umów, żadnych śladów zobowiązań związanych z tym, że była to akcja promocyjna - mówił minister zdrowia.

- Nie ma żadnego śladu dokumentu, że taka akcja promocyjna miała w ogóle miejsce - przywoływał wypowiedź Niedzielskiego Dziennik Gazeta Prawna. Minister podał również do wiadomości publicznej szacowaną wysokość kary, jaką ze względu na wykryte w trakcie kontroli NFZ nieprawidłowości obciążony zostanie szpital WUM. 

- To będzie potrącone przy okazji najbliższej faktury. Ta kwota kary na tę chwilę wynosi blisko 350 tys. zł - przekazał Niedzielski. Podczas konferencji prasowej z ust ministra padła także sugestia dotycząca sposobu, w jaki zaszczepieni poza kolejką celebryci mogliby odpracować przywilej szczepienia na tak wczesnym etapie

Cała partia szczepionek wylądowała w śmieciach. Dopiero teraz otrzymaliśmy oświadczenieCała partia szczepionek wylądowała w śmieciach. Dopiero teraz otrzymaliśmy oświadczenieCzytaj dalej

Niedzielski zaleca wolontariat

- Myślę, że osoby zaszczepione poza kolejnością powinny poczuć odpowiedzialność. Pewnym odpracowaniem tego niesłusznie przyjętego przywileju byłaby praca w charakterze wolontariusza w przychodniach bądź w miejscach, w których można pomóc walczyć z covidem - przywołuje słowa ministra Niedzielskiego Wprost.

Do sugestii ministra odniósł się jeden z zaszczepionych poza kolejką artystów, aktor Wiktor Zborowski, który dał do zrozumienia, że jest gotów odbyć tego rodzaju wolontariat. - Trzeba to zrobić. Uważam, że to jest dobry pomysł – mimo że w całej tej awanturze moje intencje były czyste – więc ja tego nie odbieram jako jakąś karę. Ja w razie czego mogę na to wyrazić zgodę - powiedział Zborowski w rozmowie z Radiem ZET. 

Zborowski wyjawił także, że poruszał ten temat z innym zaszczepionym pod koniec grudnia aktorem, Krzysztofem Materną, który również przychylnie ustosunkował się do tego pomysłu. Sam Materna zaznacza jednak, że wiążące decyzje w tej kwestii są jego prywatną sprawą.

- Nie czuję się winny, a minister zdrowia wielokrotnie mnie obrażał w swoich komentarzach. Zostaliśmy poddani manipulacji i politycznym rozgrywkom. Dlatego informacjami o wolontariacie nie chce dzielić się z opinią publiczną. Kwestie dotyczące wolontariatu rozstrzygam w ramach własnego sumienia - przywołuje słowa Materny tygodnik Wprost.

Źródło: Wprost, Dziennik Gazeta Prawna, Radio ZET

Artykuły polecane przez redakcję WTV: